top of page

Najwspanialej wśród swoich - kolejny zjazd liderów_ek Pracowni Filmoteki Szkolnej :)

Już dawno tyle energii nie przypadało na metr kwadratowy. A to za sprawą kolejnego, trzydniowego spotkania Liderów i Liderek Pracowni Filmoteki Szkolnej oraz Wędrujących Filmoznawców Filmoteki Szkolnej w Warszawie za sprawą Centrum Edukacji Obywatelskiej, Filmoteki Narodowej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Pierwszego dnia (po części integracyjnej) jedna z naszych liderek - Katarzyna - przeprowadziła warsztaty pn. "Plakat filmowy", które nie tylko pozwoliły poznać od strony teoretycznej zagadnienia związane z tym tematem, ale również w formie ćwiczeniowej unaocznić celowość i korzyści płynące z wykorzystywania plakatu w edukacji. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że już w listopadzie uczniowie i uczennice z mojego liceum będą mogli_ły doświadczyć podobnych ćwiczeń, bowiem liderka z Supraśla przyjedzie do naszej Pracowni na kilkugodzinne warsztaty. Wieczorową porą przemieścili_łyśmy się do Kina Iluzjon, by prowadzeni_one przez tandem liderek - Katarzynę i Magdalenę - przejść przez integracyjną grę filmową. Śmiechów, biegania, rywalizacji, pozornego braku współpracy, gagów i poważnych pytań nie było końca, a finałem tego doznania było okołogrupowe zdobycie filmowych przypinek. Niech żyje Filmoteka Szkolna!

O godz. 20:00 rozpoczął się seans pochodzącego z 2016 roku filmu "Zud" w reżyserii Marty Minorowicz. Film ten to dokumentalno-kreacyjna hybryda będąca pełnometrażowym debiutem reżyserki, stanowiąca opis życia na stepie, który paradoksalnie nie jest otwartą przestrzenią, ale kręgiem zaciskającym się na życiu ludzi i zwierząt. Gra między kulturą a naturą, człowiekiem a zwierzęciem, otwarciem a zamknięciem, życiem a śmiercią zdaje się nie mieć tu końca - także w formie wyrażania, gdzie wydłużone ujęcia, oszczędność słów czy naturalistyczne obrazy wywołują dyskomfort w oglądającym_ej. Nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że na ramieniu relacji rodziny Batsaikhana ze zwierzętami czuję oddech "Kostki cukru" Bławuta. Porażające doznanie filmowe...

Kolejny dzień obfitował w warsztaty "Mikronauczania" odbywające się w Warszawskiej Szkole Filmowej, których idea skupiona została wokół pracy w grupach i dzielenia się wiedzą. Po całym dniu pracy zostały zaprezentowane ciekawe ćwiczenia dotyczące tematyki filmowej oraz propozycje scenariuszy lekcyjnych dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W niedzielę skupili_łyśmy się na podsumowaniu warsztatów oraz zaplanowaniu działań na rok szkolny 2016/2017. Mieli_łyśmy także okazję uczestniczenia w niezwykle nośnych warsztatach nt. zastosowania aplikacji mobilnych w promocji działań - zwłaszcza propagowanych przez liderów_ki Pracowni Filmoteki Szkolnej. Po zakończonych warsztatach otrzymali_łyśmy możliwość zwiedzenie Muzeum Żydów Polskich POLIN wraz z przewodniczką - jak zwykle była to ciekawa historycznie i relacyjnie wędrówka.


Dziękuję, że jesteście!!!


Najnowsze posty
Ostatnie posty
Archiwum
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page