top of page

Filmoteka Szkolna. Akcja! 2013/2014

Nasze kolejne działania filmowe.

 

Rok szkolny 2013/2014

 

Działań artystycznych w tym roku było bardzo dużo. Obejmowały one zarówno członkinie czy członków Koła, ale także opiekunkę, która ukończyła studia w Warszawskiej Szkole Filmowej. Opracowała ponadto autorski projekt filmowy - dzięki któremu w Liceum Ogólnokształcącym w Górze powstała jedyna na Dolnym Śląsku pracownia filmowa - i została liderką filmową w województwie. Stworzyła również stronę internetową Szkolnego Koła Filmowego WONDERLab.

Górowscy filmowcy natomiast, oprócz obok opisanych inicjatyw, napisali dwa scenariusze filmowe oraz uczestniczyli w pracach przy remoncie pracowni filmowej.

Maj 2014

Zaproszenie do Warszawy

Festiwal Filmoteki Szkolnej

 

W dniach 9-10 czerwca 2014 roku uczniowie naszej szkoły, a zarazem członkowie Szkolnego Koła Filmowego WONDERLab., uczestniczyli w 5 Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawie. Dawid Mazurczak, Agata Stodoła i Agata Wietrzykowska wraz z opiekunką Koła, Eweliną Waląg, po rocznej realizacji działań filmowych w ramach programu Filmoteka Szkolna. Akcja! obchodzili swoje święto wraz z innymi szkołami nastawionymi na propagowanie X Muzy. Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Górze, dzięki staraniom i autorskiemu projektowi Eweliny Waląg, znalazło się w gronie 16 szkół z Polski, w których powstają pracownie filmowe.

Liceum w Górze jest jedyną szkołą na Dolnym Śląsku posiadającą pracownię finansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a Ewelina Waląg -  liderką filmową w województwie.

Pierwszego dnia Festiwalu uczestnicy mogli odwiedzić filmowe miejsce, np. TPS Studio, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Warszawską Szkolę Filmową czy Studio Miniatur Filmowych. Grupa WONDERLab. jako jedyna miała okazję spotkać się z  pracownikami Newborn - profesjonalnego studia animacji i Vfx tworzącego na potrzeby kampanii telewizyjnych, filmowych, animowanych, internetowych i drukowanych. W ten sposób przeszła przez całą drogę produkcyjną oraz mogła zobaczyć nowoczesne sprzęty realizatorskie. Spotkanie zakończyło się obejrzeniem filmu animowanego w technologii 3d – „Warszawa 1935”. Wieczorem uczniowie wraz z nauczycielami mieli możliwość uczestniczenia w panelu z ekspertami - Maciejem Prykowskim, Grzegorzem Emanuelem i Markiem Brodzkim. W trakcie zajęć wspólnie oglądali własne filmy, opowiadali o inspiracjach oraz pomysłach, a także konfrontowali własny odbiór działa z odczytem innych.

Targi projektów, do których uczniowie przygotowywali się przez cały rok, odbyły się drugiego dnia Festiwalu. Po stworzeniu własnego stoiska i zaprezentowaniu filmowych działań, można było porozmawiać z wybranym ekspertem. Grupa z liceum w Górze wymieniała się swoimi spostrzeżeniami z Marcelem Sabatem, aktorem grającym m.in. Zośkę w filmie „Kamienie na szaniec”. Inne filmowe zespoły mogły spotkać się również z Anną Bielak, Markiem Brodzkim, Piotrem Głowackim, Błażejem Hrapkowiczem, Julią Kijowską, Kamilem Polakiem, Maciejem Prykowskim, Sandrą Staniszewską i Wojciechem Stuchlikiem.

Dwa dni filmowych doznań były niesamowitym, jak co roku, doświadczeniem dla osób noszących w sobie ideę X Muzy. I choć przeszły już do lamusa, otworzyły drzwi do dalszych działań filmowych. 

 

Wrzesień-czerwiec 2013/2014

Film o Kole

Wizyta operatora w naszej szkole

 

We trakcie prac nad „Cyrkówką” odwiedził nas operator filmowy Armand Urbaniak, który rejestrował nasze działania filmowe. Był także z nami w trakcie odwiedzin u Krzysztofa Zanussiego, by zebrać materiał dotyczący naszego spotkania z Mistrzem. W liceum gościł dwa razy – przeprowadził wywiad, zrobił zdjęcia miasta, szkoły, pokazał nas jako filmowców. Towarzyszył nam ponadto w Warszawie w trakcie obrony naszej etiudy. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy dowiedzieć się, jak wygląda praca operatora, zdobyliśmy też kilka cennych rekwizytów potrzebnych na planie filmowym, a przede wszystkim staliśmy się bohaterami filmu dotyczącego działalności filmowej w polskich szkołach, który zamówiony został przez TVP1. Czekamy teraz na jego realizację. 

 

24.04.2014r.

Nasz kolejny sukces!

„Cyrkówka” jedzie do Moskwy

 

Już po raz drugi filmy pokazywane na Praskim Festiwalu Filmów Młodzieżowych pojadą do Moskwy na 7 Festiwal Filmów Polskich Wisła. Podczas kilku festiwalowych dni będzie można zobaczyć najlepsze polskie filmy kinowe.

Jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, że nasz obraz pod tytułem "Cyrkówka" zobaczy szeroka, zagraniczna publiczność. Przypomnijmy, dokument autorstwa licealistów prezentuje losy Dominiki, dziewczyny zajmującej się występowaniem w rodzinnym cyrku "Juremix".

W sekcji filmowej obok naszego autorskiego projektu zostaną pokazane nastepujące tytuły:

1. Maszer. 2. Cyrkówka. 3. Pan Sowa. 4. Praga jest jakaś inna. 5. Krawiec. 6. Wena, czyli ludzie. 7. Jorney. 8. Motylkowy szpital. 9. Strachy. 10. Gdynia. 11. Różni, a tacy sami. 12. Na ścięcie damy dworu. 

 

Kwiecień 2014r.

VII Praski Festiwal Filmów Młodzieżowych

 

Do 12 kwietnia 2014 (23:59), internauci mogą wybrać swój film i przyznać Nagrodę Internautów im. Emila Wedla. W konkursie bierze udział film „Cyrkówka” autorstwa Pawła Wojciechowskiego i Justyny Czudak z Grupy Filmowej WONDERLab z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze.

Wszystkie 25 filmów biorących udział w konkursie, w tym film „Cyrkówka”, można zobaczyć na stronie internetowej Festiwalu http://www.ffm.org.pl/ocena-internautow a następnie ocenić je na skali wybierając odpowiednią liczbę serduszek. Z danego numeru IP komputera można oddać głos tylko raz.

„Jeśli możesz, to wejdź na ten link: http://www.ffm.org.pl/ocena-internautow/214-cyrkowka?hitcount=0 i oddaj swój głos na nasz film. Wystarczy tylko nacisnąć na serduszka - najlepiej pięć - znajdujące się nad filmem. Uczestniczymy w konkursie z naszym kołem filmowym” – tak zachęca do głosowania na swój film opiekunka Szkolnego Koła Filmowego WONDERLab. Ewelina Waląg.

Głosowanie potrwa do 12 kwietnia 2014 (23:59). Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w postaci czekoladowej kamery. 

 

Kwiecień 2014r.

Drzwi otwarte

Promocja Koła Filmowego WONDERLab.

 

„Twórczo, przyjaźnie, bezpiecznie” to hasło propagujące misję szkoły oraz tegoroczne Drzwi Otwarte, do których realizacji przyczynili się także członkowie Koła Filmowego działającego w Liceum. Uczniowie pomagali w zebraniu materiałów do folderu promującego placówkę oraz uczestniczyli w zdjęciach wykorzystanych na plakaty informacyjne. W dniu spotkania z gimnazjalistami stworzyli swoje stoisko obrazujące działania i sukcesy Koła – tegoroczne projekty, zdjęcia dokumentujące realizację filmów, naklejki z logotypem. W ramach działań reklamowych przedstawiono także najnowszą produkcję WONDERLab.

  

04.04.2014r.

Nowy film promujący Koło

 

W ramach artystycznych wizji stworzyliśmy spot zachęcający do współpracy z nami. Zapraszamy do zapoznania się z nowym filmem reklamującym filmowe działania naszej grupy. WONDERLab. - nic dodać, nic ująć!

Filmik można zobaczyć tutaj: http://balladynafilm.wix.com/wonderlab1//lo.pcdn.edu.pl/strona_lo/szdkf/szdkf3_3.htm#!rolka-wideo/c1gaa

 

Marzec 2014r.

Konkurs zachęcający do czytania

„Book jest wszystkim” – kolejna produkcja

 

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Książki Empik ogłosił konkurs pod  hasłem „Książka – stosuj codziennie”. Dzięki temu za pośrednictwem platformy MillionYou.com mogliśmy przesyłać nasz krótki film zachęcający do czytania – „Book jest wszystkim”. Produkcja ta powstała w nawiązaniu do kwietniowej kampanii Empiku pomyślanej  jako  swoista kuracja „medyczna”, bowiem ukazującą książkę jako lekarstwo na problemy codzienności.

Filmik można zobaczyć tutaj:

http://balladynafilm.wix.com/wonderlab1//lo.pcdn.edu.pl/strona_lo/szdkf/szdkf3_3.htm#!rolka-wideo/c1gaa

 

21.03.2014r.

IV regionalna Dolnośląska Gala Talentów

Prezentacja WONDERLab.

 

W tym roku dzięki swoim osiągnięciom mieliśmy możliwość uczestniczenia w IV regionalnej Dolnośląskiej Gali Talentów w Miękini, gdzie w pięciominutowej scence zaprezentowaliśmy nasze działania. Piętnastoosobowa grupa przebrana w różne postaci filmowe, z wielkim miśkiem, kamerzystką na rolkach oraz ochroną przedstawiła wybrane produkcje w spocie reklamowym.

 

Styczeń 2014r.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego na Nocy Filmowej 

Kolejne nocne Polaków oglądanie

 

Członkowie i członkinie Szkolnego Koła Filmowego WONDERLab. działającego w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Górze znów mogli uczestniczyć w Nocy Filmowej. W ramach przybliżenia zagadnień dotyczących X Muzy jedna z klas zamieniła się w salę kinową wypełnioną po brzegi materacami z zapleczem kulinarnym.

Ponownie zainteresowane przedsięwzięciem osoby spędziły blisko czternaście godzin w murach szkolnych i miały okazję uczestniczenia w różnych formach aktywności związanej z filmem oraz szeroko pojętą kulturą. Uczniowie obejrzeli zróżnicowane seanse filmowe, projekcje warsztatowe, do których odnieśli swój komentarz oraz brali udział w specjalnie zorganizowanej na ten dzień tematycznej grze terenowej związanej z hasłem „Pierwszy/a”. Atrakcją spotkania była rozmowa z Dawidem na temat sztuki tatuażu i analiza technik związanych z ta profesją oraz analiza czasopism artystycznych. Program wydarzenia został ułożony tak, by uczestnicy mieli możliwość spotkania się z różnymi poziomami sztuki. Elementem spajającym grupę były też wspólne posiłki, przygotowane wcześniej przez uczniów, oraz rozmowy w kuluarach, które pozwoliły nam bliżej się poznać. Całość wydarzenia oraz zasady i wymogi związane z jego przebiegiem zostały określone przez uprzednio zredagowany Regulamin Nocy Filmowej. Opiekunem przedsięwzięcia był także Pan Adam Szelążek, współpracujący z naszym Kołem i wspierający jego działania zwłaszcza na polu graficznym.

 

Wrzesień-grudzień 2013r.

Filmowe działania

Tworzymy naszą „Cyrkówkę”

 

W zeszłym roku szkolnym uczniowie i uczennice należący do szkolnego Koła Filmowego WONDERLab. działającego w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza mieli okazję do spotkania niesamowitej dziewczyny – Dominiki Turek-Dmitriev. Jej niespotykana historia związana z życiem nastolatki w rodzinnym cyrku Juremix i napowietrzne numery bez zabezpieczeń pod kopułą cyrkową oraz ćwiczenia z hula-hop, a przede wszystkim trudne życie licealistki codziennie w innym mieście wyzwoliły w nas chęć stworzenia etiudy. Dominika cieszy się już uznaniem nie tylko dzięki pracy w cyrku, ale i przez fakt bycia półfinalistką drugiej edycji programu "Mam talent".

Nasze działania filmowe rozpoczęły się 3 dni po wizycie Dominiki w górowskim Liceum. Pojechaliśmy za nią do kolejnej miejscowości, w której swe pokazy prezentowali członkowie cyrku Juremix. Dzięki temu poznaliśmy wspaniałą rodzinę, za co jeszcze raz dziękujemy jej członkom i członkiniom.

Zebrany materiał po przejrzeniu nie był jednak wystarczający i podjęliśmy decyzję o tymczasowej rezygnacji z realizacji etiudy w tym kształcie – chcieliśmy zająć się fabułą autorstwa Marcina Szorca. Decyzja ta była tym trafniejsza, gdyż cyrk Juremix był już daleko i głęboko w Polsce, a nasze środki finansowe oraz predyspozycje czasowe nie pozwalały nam na kolejna wyprawę, by uzupełnić materiał. Jednak po konsultacjach z reżyserem Markiem Brodzki, naszym mentorem z Warszawskiej Szkoły Filmowej, który zobaczył próbkę montażową, wróciliśmy do produkcji o cyrkówce w nieco zmienionym kształcie. Film stał się w ten sposób trochę naszym artystycznym eksperymentem związanym z niedomówieniem, mieszaniem stylów wyrazu – podobnie jak iluzoryczna jest sztuka cyrkowa czy kwestia interpretacji, od której rozpoczyna się etiuda. I tak namaszczeni zajęliśmy się obróbką materiału, scenariuszem, montażem, itp. Prace trwały kilka miesięcy, aż do grudnia. Przyjęta konwencja spotkała się jednak z krytyką ze strony reżysera Macieja Ślesickiego w trakcie obrony naszego filmu w WSF, ale także pochwałami widowni. Ta sinusoida emocji towarzysząca nam podczas całej produkcji i w efekcie końcowym stała się dla nas niesamowitym doświadczeniem twórczym i osobowościowym. Warto było!

 

09.12.2013r.

„Nakręć się na wybory”

Udział w konkursie filmowym

 

W ramach działań filmowych uczniowie należący do szkolnego Koła Filmowego WONDERLab. działającego w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Górze wzięli udział w konkursie dla młodzieży ogłoszonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pod hasłem „Nakręć się na wybory”. Głównym celem konkursu jest promowanie, szczególnie wśród młodzieży, wyborów do Parlamentu Europejskiego, które w naszym kraju odbędą się w niedzielę 25 maja 2014 r.

Zadaniem uczestników było przygotowanie minutowego spotu filmowego mającego zachęcać do udziału w wyborach europejskich. W ten sposób powstał obraz pt. „Razem możemy więcej”.

 

18-20.10.2013r.

Z wizytą u Mistrza

Krzysztof Zanussi i WONDERLab.

 

Członkowie Szkolnego Kola Filmowego WONDERLab. działającego w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Górze w dniach 18-20 października 2013 roku uczestniczyli w trzydniowej wycieczce filmoznawczej. Celem wyprawy były warsztaty filmowe przeprowadzone w prywatnej posiadłości polskiego reżysera Krzysztofa Zanussiego oraz spotkanie z Mistrzem zarejestrowane przez operatora z Warszawskiej Szkoły Filmowej. Wycieczka ta nie tylko pozwoliła poszerzyć nam swe horyzonty myślowe, spotkać się z ciekawymi osobami, odwiedzić Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla osób niewidomych, ale przede wszystkim pobyć razem i twórczo spędzić czas.

 

A oto refleksje niektórych uczestników filmowej wycieczki:

Wczesna pobudka, szybkie śniadanie i myśl o nadchodzącej sześciogodzinnej podróży nie wystarczyły, by ugasić entuzjazm piętnastu filmowych zapaleńców, którzy mieli przyjemność spędzić czas ze słynnym reżyserem Krzysztofem Zanussim. Członkowie Szkolnego Koła Filmowego WONDERLab. stanęli przed wielką szansą. Ile było radości i pisków, gdy dowiedzieliśmy się, że dom słynnego reżysera stoi przed nami otworem. Niezwykły dom znajduje się w Laskach, ale nie tylko on był celem podróży. Miejscowość słynie z działającego na ogromną skalę ośrodka dla osób niewidomych. Udało się nam spotkać z opiekunką placówki panią Elżbietą. Jak się okazało, niewidomi także biegają, śmieją się i bawią. Owszem bywają nieszczęśliwi, ale i radośni, mają pasje i cele, a także wiele marzeń, które tylko czekają na spełnienie. Nauka Braille’a była dla nas nie lada wyzwaniem, ale dzięki niej znajdujemy się w posiadaniu naszych imion zapisanych tym systemem.

Po sąsiedzku mieszkał nasz gospodarz, Krzysztof Zanussi. Pierwsze spotkanie z wesołą gromadą kudłatych przyjaciół reżysera, rozczuliło nas wszystkich. Podobno pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, patrząc z perspektywy - każdy z nas może się z tym zgodzić. Wystarczyły trzy dni, aby nawiązać silną więź z wesołymi i bardzo energicznymi czworonogami. Dopiero głośne narzekanie naszego żołądka przypomniało o tak przyziemnych sprawach jak jedzenie. Cała ekipa była tak pochłonięta tworzeniem nowego scenariuszu, że wszystko inne schodziło na dalszy plan. Wspólne posiłki dawały chwilę wytchnienia. Przebiegały w bardzo wesołej atmosferze, zwłaszcza dzięki naszemu pogromcy parówek Bartkowi.

Północ jako godzina duchów niewątpliwie pobudziła naszą wyobraźnię. Noc, pełnia i północ - nie ma lepszej scenerii niż piękno matki natury. Nocne zwiedzanie magicznego ogrodu państwa Zanussi było wspaniałym pomysłem. Zyskaliśmy wiele niepowtarzalnych ujęć, które z pewnością wykorzystamy do naszego najnowszego filmu.

Aleksandra Paruch

 

W drugim dniu wycieczki (sobota) wstaliśmy o ósmej rano. Po porannej toalecie udaliśmy się na dół, aby zjeść śniadanie. Po rozmowie oraz posiłku wybraliśmy się na wyprawę do sklepu. Kluczowym elementem na liście zakupów była mąka, którą po powrocie wykorzystaliśmy do zrobienia naleśników. Następnie zorganizowaliśmy się i zaczęliśmy realizować scenariusz, który stworzyliśmy noc wcześniej. Od czasu do czasu przeszkadzały nam psy, które niezbyt cicho witały zwierzaki po drugiej stronie bramy. Tworzenie filmu zajęło nam dość dużo czasu.

Przerwaliśmy, kiedy dowiedzieliśmy się, że niedługo nastąpi nasze spotkanie z Krzysztofem Zanussi. Wszyscy podnieceni, przygotowani wizualnie i merytorycznie potruptaliśmy do domu Mistrza. Zostaliśmy skierowani do oranżerii, zasiedliśmy przy okrągłym stole, gdzie przywitała nas Skłodowska-Curie, zjadła karmę ze stołu i po drzewie wspięła się na półpiętro.

Małżeństwo Zanussi to bardzo miła i sympatyczna para. Reżyser zapoznał nas z historią swojego domu, rodziny i kariery, wyraził swoją opinię na temat filmu i życzył nam sukcesów. Po rozmowie przy stole zostaliśmy oprowadzeni po pięknym domu reżysera, pełnym książek i chrapiących labradorów. Po oprowadzaniu zatrzymaliśmy się w gabinecie, gdzie mogliśmy zadawać mu pytania, zrobić sobie z nim zdjęcie, otrzymać autograf i wpisać się do księgi gości. Nie pozostaliśmy dłużni – Krzysztof Zanussi dostał od nas plakat koła filmowego wraz z naszymi autografami, a Armand Urbaniak - operator z Warszawskiej Szkoły Filmowej - fotografował nasze spotkanie w ramach projektu o młodzieży.

Wróciwszy do lokum, koło godziny 20:00, rozpaliliśmy grilla. Siedząc w jadalni wymieniliśmy się opiniami na temat pracy, dorobku oraz filozofii reżysera i rozmawialiśmy. Po kolacji udaliśmy się do pokojów, gdzie jeszcze długo dyskutowaliśmy. Tak minął nasz drugi dzień podróży.

Agata Wietrzykowska

 

Trzeci dzień naszej wyprawy rozpoczął się od porannej pobudki o godzinie ósmej rano. Powitała nas typowa polska złota jesień, gdyż słońce grzało niemiłosiernie. Wtedy też zaczęliśmy poranną toaletę. Następnie ruszyliśmy do kuchni, aby przygotować śniadanie. Zagrzaliśmy wodę, następnie podsmażyliśmy mięso, zrobiliśmy tosty oraz ugotowaliśmy ulubione parówki. Następnie wszyscy zasiedliśmy do stołu i w miłej, rodzinnej atmosferze zjedliśmy śniadanie.

Dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądał nasz ostatni dzień w Laskach. Po krótkiej przerwie i uprzątnięciu talerzy po sobie rozpoczęliśmy grę terenową, która odbyła się w wielkim ogrodzie państwa Zanussi. Obejmowała ona pytania z wiedzy o Krzysztofie Zanussim i jego żonie, o wszystkim co się z nimi wiąże, z ich rodziną. Każda para starała się jak mogła, ponieważ nagrodą były…lody! Nikt się nie poddawał, walczyliśmy do końca. Najszybciej grę wygrali Paweł z Agatą i to oni wygrali główną nagrodę. Głodni i zmęczeni ruszyliśmy do kuchni, by przygotować obiad, a były nim tym razem placki ziemniaczane. Po zjedzeniu obiadu poszliśmy się do końca spakować i znieść walizki. Potem nastąpił smutny moment pożegnania z psami, z którymi połączyła nas niesamowita więź. Każdego nazwaliśmy inaczej, innymi postaciami, z którymi nam się kojarzyły. Pożegnaliśmy się również z przemiłą panią gosposią oraz z państwem Zanussi. Spojrzeliśmy po raz ostatni na ich wyjątkowy, wspaniały ogród i wsiedliśmy do autokaru.

Wyjechaliśmy w drogę powrotną, do naszej szarej rzeczywistości. W autokarze graliśmy w makao, a także opisywaliśmy własne przeżycia z wycieczki. Dla każdego były one inne, dla mnie było to spotkanie z człowiekiem, który osiągnął wiele i jest naprawdę dobrym człowiekiem. Ta wycieczka dla mnie była wspaniała i niezapomniana. Warto jest poznawać ludzi z pasjami. Pan Zanussi podpowiedział nam kilka wskazówek dotyczących tworzenia filmów. Miejmy nadzieję, że jego dobre rady naprawdę okażą się niezwykle pomocne. Do Góry wróciliśmy zmęczeni i zafascynowani - całkowicie powróciliśmy do naszego świata.

Katarzyna Skrzynecka

 

Parafrazując słowa Marka Grechuty – aby opisać ogród Krzysztofa Zanussiego, nie trzeba języka, wystarczy oczu przed nim nie zamykać. Estetyka posesji reżysera porusza i uspokaja umysł, zachowując i emanując magicznym klimatem. Jesienna sceneria pozwoliła nam doznać niesamowitych wizualnych przeżyć, dzięki czemu dobry humor i poczucie spełnionego piękna towarzyszyło nam przez cały pobyt u pana Zanussiego. Niebanalna prostota i utrzymanie wrażenia wolności, bycia nieograniczonym połączone z wyczuciem harmonii pani Elżbiety Grochowskiej-Zanussi, twórczyni ogrodu, sprawiła, że czas spędzony w nim zachwycił nas.

Agata Szymczykowska

 

Na posesji Krzysztofa Zanussiego niewątpliwie ciekawym doświadczeniem była obecność pewnych istot. Po dojeździe i zakwaterowaniu się przyszedł czas na kolację. W jej czasie przytłoczona emocjami i zmęczona podróżą chciałam wziąć oddech na świeżym powietrzu. Gdy otworzyłam drzwi, ukazało mi się około dziewięciu głów wielkich psów patrzących prosto na mnie. Przestraszona, z krzykiem zamknęłam drzwi. Wszyscy zwrócili na mnie uwagę, gdyż krzyknęłam bardzo głośno. Dopiero po chwili pani Ludmiła, zajmująca się całą posiadłością, ze śmiechem powiedziała o psach pana Zanussiego, który ma ich aż dziewięć. Każdy z nich jest wyjątkowy. Możemy wyróżnić Kreta - znalezionego na ulicy, Kwintę - porzuconą przez pierwszego właściciela, gdyż nie była idealna, bo szpeciła ją kropka na ogonie, Akitę - piękną i dumną, Zana - najmłodszego czekoladowego labradora, Porta - czarnego labradora. Każdy z nich ma niesamowitą osobowość i charyzmę. Wyjątkowym psem był labrador, którego sam Mistrz nazywał swoim asystentem. Dlaczego? Po około pół godzinie rozmowy pies zaczął okropnie chrapać. ,,On zawsze przypomina mi, że gdy mówię za długo, to przynudzam” - stwierdził żartobliwie reżyser. Oprócz dziewięciu psów, których imion nie zapamiętałam, pojawiły się dwa koty. Jeden z nich wskoczył na wielki, okrągły stół, przy którym siedzieliśmy i zaczął jeść karmę. Tak! Na pierwszy rzut oka nie zauważyłam tego, ale na stole stała miska z kocim jedzeniem. Widać, że zwierzęta są ważną częścią życia artysty i jego żony. Oprowadzając nas po swoim domu głaskał je i opowiadał nam ich historie. Wszystkie żwawe, szczęśliwe i bardzo tłuściutkie – jak te zwierzęta.

Justyna Czudak

 

W sobotę 19 października nasze koło WONDERLab. odwiedziło dom pana Zanussiego. Jest on bardzo oryginalny i twórczo stworzony. Dom na pierwszy rzut oka wyglądał jak szklarnia, widniało w nim dużo roślinności. Na początku znaleźliśmy się w salonie. Dochodziła z niego spokojna, harmonijna muzyka. W pokoju znajdował się ogromny, okrągły stół, wielki kominek, na którym były kolumny rzymskie do samego sufitu – celowo zrobione z papieru. Pan Krzysztof podkreślił, iż każda rzecz znajdująca się w jego domu pomaga nam w poznaniu właściciela i jego historii. Takimi przedmiotami były zniszczone pozostałości - srebrna ścierka, figurki, obrazy - z rodu Grochowskich i Czetweryńskich pani Elżbiety Zanussi. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po dalszej części domu. Weszliśmy na wyższe piętro schodami, które były asymetryczne. Dzięki temu dom stawał się większy. Była też winda, jednak jak reżyser określił: „Przyda mu się na starsze lata”. Na górze gospodarz pokazał nam swoje „archiwum”, znajdowały się tam jego dzieła, książki i różne zapisy, wspomnienia. Widzieliśmy też jego biuro, gdzie dał nam księgę, abyśmy się wpisali na pamiątkę. Tam także została przeprowadzona rozmowa z Mistrzem, która była nagrywana przez operatora z WSF. Mieliśmy także okazję być na dachu, na którym mieścił się basen, gdzie uwieczniliśmy nasz pobyt na zdjęciu. Dom pana Krzysztofa Zanussiego jest bardzo oryginalny, pomysłowo zrobiony i pełen uroku.

Klaudia Kaudyk

 

Podczas naszej wizyty w posiadłości Krzysztofa Zanussiego towarzyszył nam także Armand Urbaniak, operator z Warszawskiej Szkoły Filmowej. Realizuje on projekt filmowy w dotyczący pasji młodych ludzi. Głównym celem tego projektu jest ukazanie wkładu młodzieży w sztukę filmową. Jak wiadomo Szkolne Koło Filmowe WONDERLab. z naszego Liceum ma ten wkład niemały, a więc staliśmy się idealnym materiałem do projektu.

Paweł Wojciechowski

 

Wycieczka do prywatnego domu reżysera – Krzysztofa Zanussiego była niesamowitym przeżyciem. Zmusiła nas do zastanowienia się nad naszą egzystencją, poziomem życia oraz dążeniem do doskonałości zarówno mentalnej jak i fizycznej. Zanussi to osoba wyrafinowana, wypowiadająca się piękną polszczyzną, zachowującą dawne zasady gramatyczne, gdyż jest przywiązany do tradycji Polski. Wykazuje zainteresowanie nauczaniem młodzieży, dlatego też poświęca jej swój cenny czas, którego nie ma wiele, ze względu na swoje obowiązki. Wykłady reżysera nikogo nie zanudziły, ponieważ zawierały wątki zaczerpnięte z jego młodości, która nie była dla niego zbyt łaskawa. Swoją opowieść przeplatał różnymi zabawnymi historiami oraz wskazówkami dotyczącymi tworzenia filmu. Jest osobą, która ma własne poglądy, często surowe, związane z dawnymi przyzwyczajeniami, których mimo postępu czasu nie zamierza zmienić. W niektórych momentach odnieśliśmy wrażenie, że Zanussi dzieli świat i ludzi na dwie części i nie wszyscy wpisują się w jego wymagania. Jest człowiekiem wrażliwym, co przekłada się na troskę o zwierzęta, gdyż często przygarniał bezdomne psy i koty.

Małgorzata Buda i Magdalena Szankowska

 

02.10.2013r.

Sukces filmowców z ogólniaka

III miejsce w konkursie filmowym!!!

 

Projekt „Kick me” współrealizowany przez Koło Filmowe WONDERLab. z Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Górze zajął III miejsce na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Up to 21”

Jury 30 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Up to 21” odbywającego się w Warszawie, w składzie: Wojciech Wójcik (przewodniczący Jury, polski reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, absolwent Wydziału Reżyserii PWSTiF w Łodzi), Aleksandra Nieśpielak (aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, absolwentka Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi), Andrzej Fogler (filmoznawca, krytyk filmowy, socjolog kultury, anglista, doktor nauk humanistycznych) i Paweł Łęski (Absolwent Wydziału Aktorstwa Państwowej, Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i wydziału reżyserii ESEC w Paryżu) zdecydowało się przyznać III nagrodę filmowi współrealizowanemu przez Szkolne Koło Filmowe WONDERLab. z Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Górze.

Film dokumentalny „Kick me” – „Kopnij mnie” - powstał w ramach poznańskiego projektu „Focus na piłkę” realizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Trzydziestominutowa produkcja składa się z 6 części i opowiada o jednym dniu sześciorga bohaterów podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w Poznaniu – Euro 2012. Uczniowie z górowskiego liceum przygotowali etiudę „Sokiści” dotyczącą pracy ochroniarzy z Dworca Głównego.

Jak wskazują organizatorzy „Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dozwolone do 21” jest obecnie najstarszym festiwalem na świecie adresowanym do młodych twórców filmowych poniżej 21 roku życia. Idea powstała w 1983 roku i zdobyła uznanie w środowisku młodych filmowców. Festiwal umożliwia przeniesienie amatorskich filmów na duży ekran, a także integrację środowiska młodych filmowców oraz wymianę doświadczeń”. Tym bardziej cieszy fakt, iż projekt „Kick me” i praca uczniów z Koła WONDERLab. zostały zauważone przez profesjonalne jury.

Zobacz film: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=84C8x-7z4zs

 

Wrzesień 2013

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Projekt „Filmoteka Szkolna Akcja!”

 

W tym roku szkolnym uczniowie należący do szkolnego Koła Filmowego WONDERLab. działającego w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Górze ponownie zgłosili się do projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej Filmoteka Szkolna. Akcja!, który ma na celu upowszechnienie Filmoteki Szkolnej, wspieranie nauczycieli w wykorzystaniu materiału filmowego na zajęciach szkolnych, promocję dobrych praktyk z zakresu edukacji filmowej, a także stworzenie uczniom i nauczycielom możliwości nawiązania kontaktów ogólnopolskich i wymiany doświadczeń. Film uczy młodych ludzi postrzegania świata, krytycznego myślenia, swobody wypowiedzi, inspiruje do własnej twórczości. Gdy sięgnie się po aktywne metody pracy i myślenie projektowe, film stanie się pretekstem do dalszych poszukiwań, inspiracją, pobudzi do rozmowy, zilustruje problem, zaangażuje emocjonalnie.

Podstawowym zadaniem uczniów zgłoszonych do przedsięwzięcia będzie realizacja filmowego projektu edukacyjnego. Dodatkowo wezmą oni udział w konkursach dla młodzieży, nocach filmowych i wycieczkach tematycznych. Uczestnicy filmowych działań mają zagwarantowany udział w ogólnopolskim finale Festiwalu Filmoteki Szkolnej obejmującym dwudniową konferencję połączoną z warsztatami i prezentacją projektów w Warszawie, a także udział w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej.

Szkolna koordynatorka projektu: Ewelina Waląg

 

bottom of page