top of page

Film na Horyzoncie - 2012/2013

TYTUŁ PROJEKTU: "Kobieta w moim miejscu"
Film:
"Kobieca TONacja"

 

06.06.2013

Rusza plebiscyt publiczności!

 

Publikacja za: Małgorzata Tomczak  - Nowe Horyzonty

 

„Oto nadszedł wielki finał. Skompletowaliśmy już wszystkie filmy. Oto efekty Waszej całorocznej pracy, obrazy kobiet z Waszych miejscowości, prezentacje heroin znanych lub dopiero przez Was odkrytych. Zapraszamy wszystkich do głosowania na najlepszy Waszym zdaniem film 6. edycji Filmu Na Horyzoncie. Głosujemy za pomocą zakładki Głosowanie w pasku menu. Z każdego komputera można oddać tylko dwa głosy – na jeden film z wersji BASIC i na jeden film z wersji PRO. Serdecznie zapraszamy do głosowania także osoby spoza Filmu Na Horyzoncie – głos może oddać każdy, kto wejdzie na naszą stronę. Głosowanie potrwa tydzień – do 13.06. Wyniki zostaną opublikowane w piątek 14.06.

Życzymy udanych projekcji i zapraszam do komentarzy i dyskusji”.

Zatem zapraszamy do wejścia na stronę organizatora i oddanie głosu na ekipę numer 19!

 

 

Czerwiec  2013

Głosowanie internautów

Czekamy na głosy!

 

W tym miesiącu rozpoczyna się tygodniowe głosowanie internautów na filmy realizowane w ramach projektu Nowych Horyzontów. Liczymy zatem na Wasze głosy. Wszelkie informacje można śledzić na stronie organizatora: http://www.filmnahoryzoncie.com.pl/. Przypominamy, że nasz film to „Kobieca TONacja”, a numer ekipy – 19.

 

 

Marzec-kwiecień 2013

Nasze Kobiety w naszym miejscu

Film „Kobieca TONacja”

 

Zakończyliśmy działania wokół naszego filmu w ramach projektu „Kobieta w moim miejscu”. Tytuł naszego filmowego przedsięwzięcia to „Kobieca TONacja”, który bezpośrednio odnosi się do bohaterek związanych z Towarzystwem Osób Niesłyszących TON. Film został umieszczony na platformie internetowej organizatora, która znajduje się pod adresem: http://www.filmnahoryzoncie.com.pl/page/2/. Nasza grupa otrzymała numer 19. Film można także zobaczyć tu: http://www.youtube.com/watch?v=2i1SJkI6rGE.

 

 

25-26.02.2013

Towarzystwo Osób Niesłyszących „TON”

Realizujemy nasz film o Codzie

 

W ramach naszych projektowych działań podjęliśmy współpracę z poznańskim Towarzystwem Osób Niesłyszących „TON” i postanowiliśmy zrealizować film o dwóch kobietach związanych z tym miejscem. Pierwszą z nich jest Pani Monika Naumowicz, wolontariuszka Towarzystwa, która jest Codą, czyli słabosłyszącą córką głuchych rodziców. Na podstawie jej historii próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, do którego ze światów – Głuchych czy słyszących – należy. Drugą postacią jest Pani Eunika Lech, prezeska Towarzystwa. Jej niezmiernie ciekawa opowieść, w której na każdym kroku pojawiają się Głusi, stanowi przykład łączenie dwóch pozornie odmiennych przestrzeni.

W wyjeździe do Poznania brały udział cztery osoby – Paweł Wojciechowski, Justyna Czudak, Klaudia Szwed i Aleksandra Paruch. Spędzone tam dwa dni nagraniowe obfitowały w wiele istotnych dla nas sytuacji, nie tylko na płaszczyźnie filmowej, ale i życiowej. Spotkaliśmy wiele otwartych na nasze działania osób, którym w tym miejscu ogromnie za to dziękujemy. Szczególnie osobom z TON-u, ale również Panu Łukaszowi, Panu Olgierdowi Kosibie oraz właścicielce sklepu spożywczego, dzięki uprzejmości której mogliśmy dokonać tam nagrań.

 

 

Grudzień 2012

 

Miło  nam poinformować, iż moderatorką naszych filmowych działań została Pani Maria Smereczyńska – montażystka, absolwentka studiów w PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi w zakresie Montażu Obrazu i Dźwięku oraz Realizacji Telewizyjnej. Zawodowo współpracowała min. z TVP, firmą Rochstar, telewizją Kino Polska (od 2006 r.) oraz przy produkcjach niezależnych. Jest wielbicielką warszawskiego Powiśla.

 

 

Wrzesień/październik 2012

 

W tym roku szkolnym uczniowie należący do szkolnego Koła Filmowego WONDERLab. działającego w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Górze – Paweł Wojciechowski, Justyna Czudak, Klaudia Szwed, Aleksandra Paruch i Jakub Mikołajczyk -  biorą udział w projekcie FILM NA HORYZONCIE. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest przybliżenie młodym osobom informacji o procesie tworzenia filmu. Projekt jest organizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty we współpracy ze specjalistami skupionymi wokół redakcji magazynu branży audiowizualnej FilmPRO. Zadaniem uczestników będzie nakręcenie krótkiego filmu dokumentalnego lub fabularnego w oparciu o przesyłane przez organizatorów informacje, które będą zamieszczane na stronie projektu w trakcie jego trwania.

Projekt ma charakter ogólnopolskiego kursu internetowego i jest podzielony na trzy etapy. W pierwszym z nich wyjaśnione zostaną reguły pisania scenariusza, w drugim – zasady robienia zdjęć, natomiast w ostatnim – techniki montażu. W projekcie uczestniczy 51 zespołów z różnych miejsc polski. Nasi uczniowie dostali się do grupy BASIC. Choć nie będziemy uczestniczyć w trzech warsztatach w Warszawie, niezwykle cieszy nas fakt, iż możemy wziąć udział w przedsięwzięciu. Wersja BASIC odbywa się w całości jako kurs internetowy. Uczestnicy na początku każdego etapu znajdą na stronie projektu teksty poświęcone pisaniu scenariusza, robieniu zdjęć i technice montażu zilustrowane przykładami. Na ich podstawie będą mieli do wykonania szereg ćwiczeń, które będą komentowane on-line przez moderatorów pracujących z nami nad najlepszymi rozwiązaniami. Najlepszy film zostanie nagrodzony.

Temat tegorocznej edycji brzmi Kobieta w moim miejscu. Celem tematu jest zachęcenie uczniów do przyjrzenia się roli i znaczeniu kobiet w miejscowościach, w których żyją. Kwestia ta wspaniale wpisuje się w kwestie genderowie i porusza aspekt roli kobiety w społeczeństwie. To znakomita okazja do zaprezentowanie HERSTORY i oddania głosu kobietom, które często ze względu na pełnione obowiązki czy funkcje społeczne stają się cichymi bohaterkami codzienności. Projekt daje ponadto młodym ludziom możliwość zastanowienia się nad rolą płci oraz przełamania stereotypów tkwiących nadal w mentalności wielu osób.

 

 

Szkolna koordynatorka projektu: Ewelina Waląg

bottom of page