top of page

Nienawiść - jestem przeciw!

Projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej

Roczne działania projektowe, 2014/2015

 

 

Działania szeroko opisane i udokumentowane na stronie Szkoły Tolerancji (w zakładce "Działania" - "Wybrane projekty") - u dołu strony:

Kliknij tutaj.

 

 

Kurs internetowy w ramach projektu

 

Już 20 pażdziernika rusza kurs internetowy naszego projektu Nienawiść. Jestem Przeciw!

W kursie wezmie udział  30-ści grup uczniów/uczennic i  ich nauczycielek ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski,  listę znajdziecie TUTAJ.  Grupy te wezmą udział w  kursie interentowym, na którym zapoznają się ze zjawiskiem mowy nienawiści, dowiedzą się jak mu się przeciwstawiać, gdzie zgłaszać jego przejawy oraz będą mieli szansę uwrażliwić się na różnorodność. Celem i zadaniem końcowym kursu będzie stworzenie przez każdą z grup lokalnej kampanii społecznej na rzecz przeciwdziałania mowie nienawiści. Zachęcamy również do zgłoszenia tejże kampanii do konkursu Akcja Dehejtyzacja! 

 

Zalety kursu:

  • Zdobycie wiedzy -  dodatkowe materiały dla uczniów i nauczycieli, prezentacje, teksty naukowe, filmiki;                                                                      

  • Działanie praktyczne - ćwiczenia, ankiety, przekładanie wiedzy na lokalne działania; 

  • Praca w grupie - poznanie i przećwiczenie pracy metodą projektu;

  • Wybór czasu i sposobu pracy -  zależny od indywidualnych potrzeb uczestników i uczestniczek;

 

Jak zorganizowany jest kurs?:

  • Kurs prowadzony jest za pośrednictwem platformy DOBRZE UCZYMY,  Każda grupa biorąca udział w kursie dostaje login i hasło dostępu. Materiał merytoryczny został podzielony na moduły, widoczne w formie prezentacji wraz z załączonymi materiałami pomocniczymi.

  • Kurs Nienawiść. Jestem Przeciw!  składa się z pięciu modułów-  czterech modułów merytorycznych i  moduł pierwszego- zapoznawczego. Grupy mają średnio 2-3 tygodnie na zapoznanie się z modułem i  wypełnieniem proponowanych zadań.  Z platformy mogą korzystać w dogodnym dla siebie czasie. 

  • Uczestnicy i uczestniczki stopniowo wprowadzani są w tematykę mowy nienawiści.  Znajdą na kursie materiały merytoryczne i wskazówki jak pracować w grupie. Podczas trwania kursu mają szansę przedyskutować temety zapronowane w modułach i przeprowadzić ćwiczenia w praktyce.

  • Wnioski  z "przejścia" całego modułu są zamieszczane w sprawozdaniu, które publikowane jest na platformie kursu. Każda grupa ma ściskły konakt z mentorem lub mentorką. który/a komentuje aktywnie jej sprawozdania. Ma równiez dostęp do sprawozdań innych grup. 

  • Przy kursie działa również FORUM, na którym można podejmować dyskusję, polecać ciekawe materiały, lub poprostu rozmawiać i poznawać innych uczetników i uczestniki kursu.

  • Nauczycielka będąca opiekunem grupy biorącej udział w kursie ma dostęp do kursu jedynie jako gość. Może zapoznać się z modułami i zaglądać do sprawozdań, jednak  bez możliwości ingerencji i wprowadzania zmian.

 

Spotkanie:   

W dniach 20-22 listopada odbędzie się szkolenie stacjonarne  w Warszawie,  Zaprosiliśmy na nie nauczycielki- opiekunki grup oraz uczniów-  liderów oraz uczniennice- liderki grup. Będzie to trzydniowe szkolenie, w trakcie którego uczestnicy i uczestniczki będą mieli szansę wziąć udział w treningu antydyskryminacyjnym oraz w warsztatach z pracy metodą projektu i tworzenia kampanii społecznej.  Poza tym  poznają norweskich partnerów projektu- uczniów i uczennice ze szkół w Oslo oraz ekspertów z Europejskiego Centrum Wergelanda.  

 

Harmonogram kursu:

NR:                   TEMAT:                                                                                     DATA:                                          TREŚĆ:

Moduł 1            Poznajmy się.                                                                           20 paź – 26 paź                          Program i zasady kursu.

                                                                                                                                                                                     Poznanie mentora i kierownika. 

 

Moduł 2           Czym jest mowa nienawiści?                                                 27 paź  -  9 list.                           Poznanie zjawiska mowy nienawiści.

                                                                                                                                                                                      Zrozumienie skali problemu.

                                                                                                                                                                                      Refleksja- ja a mowa nienawiści.

 

Moduł 3            Mowa nienawiści – jak to działa?                                         10 list. - 30 list.                         Drzewo problemów.

                                                                                                                                                                                      Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja

                                                                                                                                                                                      a mowa nienawiści.

                                                                                                                                                                                      Czym jest Żywa Biblioteka.

 

Moduł 4            Strategie przeciwdziałania mowie nienawiści.                   1 grud.- 14 grud.                       Sposoby walki z mową nienawiści.

                                                                                                                                                                                      Gdzie i jak zgłaszać mowę nienawiści.

                                                                                                                                                                                      Netykieta, co to takiego.

 

Moduł 5            Jestem przeciw! Zorganizuj kampanię społeczną.            15 grud – 15 stycz. 2015           Czym jest kampania społeczna.

                                                                                                                                                                                       Zaplanowanie działań krok po kroku.

 

Zaświdczenia: 

Uczestnicy i uczestniczki dostaną zaświadcznie o ukończeniu kursu, wystawione zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej  i Sportu z dn. 23 kwietnia 2003. 

                                                                                               

 

 

Nasze pierwsze działanie projektowe

 

Realizacja równościowgo projektu "Nie wymigasz się" dotyczącego współdziałania osób słyszących, słabosłyszących i nieslyszących, a przeprowadzonego w Międzynarodowym Tygodniu Głuchych w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Górze związana była m.in. z wykonaniem muralu w przestrzeni miasta. Znalazło się na nim także logo projektu "Nienawiść - jestem przeciw!".

 

Więcej na: Szkoła Tolerancji

 

 

Language

 

Miło nam poinformować, iż nasza grupa projektowa Language  znalazła się w gronie 30 zespołów z całej Polski mogących w tym roku szkolnym realizować ideę równościową w swojej szkole.

 

 

Harmonogram działań

 

          Okres                                                                              Działanie

20 września 2014                                              ogłoszenie listy uczestników

październik 2014 – listopad 2014                 3-dniowe szkolenie dla liderów – nauczycieli i uczniów – w Warszawie

październik 2014 – styczeń 2015                   kurs e-coachingowy dla zespołów uczniowskich                                                                             

                                                                              4 polsko-norweskie spotkania on-line

marzec 2015 – czerwiec 2015                         3 wirtualne lekcje z ekspertem dla chętnych szkół z Polski i Norwegii

marzec 2015 – czerwiec 2015                         jednodniowe szkolenia antydyskryminacyjne w 30 polskich szkołach

październik 2014 – czerwiec 2015                realizacja uczniowskich kampanii społecznych przeciwko mowie nienawiści (online i offline)

czerwiec 2015                                                    2-dniowa konferencja podsumowująca program dla nauczycieli i uczniów

 

 

 

Założenia programu - http://www.ceo.org.pl/pl/mowanienawisci/opis-programu

 

W programie „Nienawiść – jestem przeciw!” uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przeprowadzają własne e-kampanie przeciwko mowie nienawiści oraz kampanie lokalne w swojej szkole lub społeczności. Chcemy, by młodzi ludzie nie tylko wiedzieli, czym jest mowa nienawiści, ale też potrafili z nią walczyć i rozumieli, dlaczego należy to robić. Jak mowa nienawiści wpływa na tych, przeciwko którym jest skierowana? Jakie niesie zagrożenia? Co ja, jako użytkownik Internetu, mogę zrobić, by się jej przeciwstawić? Jak pisać i mówić, by nie szerzyć nienawiści i nie dyskryminować innych? Na te i inna pytania uczniowie poznają odpowiedzi w naszym programie. 

Jakie działania zaplanowaliśmy dla uczestników?

 

W pierwszym etapie programu weźmie udział 30 grup uczniowskich, w tym 26 zespołów z Polski i 4 zespoły z Norwegii. Uczniowie z Polski przygotują projekty własnych kampanii społecznych dotyczących mowy nienawiści i przeprowadzą je w Internecie oraz w środowisku lokalnym. Swoimi doświadczeniami i refleksjami dzielą się z młodzieżą z Norwegii w czasie spotkań on-line.

Młodzież otrzyma od nas wsparcie w postaci trzydniowych warsztatów inaugurujących projekt, 3,5-miesięcznego kursu internetowego moderowanego przez animatorów, jednodniowego, intensywnego warsztatu antydyskryminacyjnego w szkołach, wirtualnych lekcji oraz konferencji podsumowującą program. Dla uczniów i nauczycieli przygotujemy także szereg materiałów edukacyjnych oraz scenariusze zajęć. Wszystkie działania w programie są bezpłatne.

 

Uczestnicy zobowiązani są do:

a) opracowania harmonogramu i scenariusza działań Zespołu,

b) uczestnictwa w kursie internetowym dla uczniów „Nienawiść – jestem przeciw”,

c) uczestnictwa w konferencji inauguracyjnej programu, jednodniowych warsztatach antydyskryminacyjnych w szkole oraz konferencji podsumowującej program,

d) przeprowadzenia e-kampanii przeciwko mowie nienawiści oraz przeprowadzenia kampanii w swojej szkole lub środowisku lokalnym,

e) prowadzenia bloga na platformie blogowej CEO w trakcie trwania programu,

f) utrzymywania kontaktu z organizatorami za pośrednictwem poczty elektronicznej,

g) dokumentowania przebiegu swoich działań (relacje, opisy, zdjęcia, filmy) i informowania o nich Organizatora. Nadesłane artykuły będą opublikowane na stronie internetowej programu.

 

 

Projekt "Nienawiść - jestem przeciw" realizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Europejskim Centrum Wergelanda w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

bottom of page