top of page

Media o nas - otwarcie Pracowni Filmoteki Szkolnej

Otwarcie Pracowni Filmoteki Szkolnej miało swoją oprawę medialną.



TVP Regionalna:

Film:



Filmoteka Szkolna w Górze. Filmy za darmo, warsztaty dla uczniów



Publikacja: 8 października 2014, 19:04 Aleksandra Marciniak, kagrz Źródło: TVP Wrocław

W Górze powstała pierwsza na Dolnym Śląsku Filmoteka Szkolna. W bazie Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza jest ponad 100 filmów za darmo, a w programie znajdują się warsztaty filmowe i dziennikarskie. Liderzy projektu wierzą, że to z Góry pochodzić będą znani filmowcy.

Na ścianach portrety ikon kina, a przed mikrofonami najważniejsi ludzie miasta. To nie festiwal filmowy, a otwarcie pracowni Filmoteki Szkolnej w Liceum Ogólnokształcącym w Górze.– Wcześniej robiliśmy swoje pierwsze etiudy, które otrzymywały nagrody na rożnych festiwalach – i ogólnopolskich, i międzynarodowych – mówi Ewelina Waląg, liderka filmoteki.Filmoteka Szkolna to pomysł Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od marca takie miejsca działają już w 13 województwach. Pracownia przybliża historię filmu.– Warsztaty przygotowują do wzięcia kamery w rękę i skierowania jej czasem na siebie, na swoich rówieśników. Chodzi po prostu o filmową robotę – przekonuje Anna Sienkiewicz-Rogowska, pełnomocnik dyrektora PISF.O filmowej pracy przekonali się dzisiaj uczniowie. Przeprowadzali m.in. wywiady z gośćmi. – To jest praca, która wiąże się z fantazją, wyobraźnią. Tu trzeba nawiązać kontakt z innym człowiekiem – zauważa Małgorzata Buda, uczennica liceum.– Cały czas jest się w ruchu i trzeba samemu wykazywać inicjatywę. Nie wiem czy bym się w tym odnalazła, ale kariera dziennikarki mnie pociąga – dodaje Magdalena Szankowska.Uczniowie będą mieć dostęp do ponad 100 filmów. Wśród tych produkcji znajdzie się „Wesele” Andrzeja Wajdy, dotychczas dostępne w nielicznych bibliotekach. Będzie też, uważane za klasykę polskiego dokumentu, dzieło Kazimierza Karabasza z 1960 roku – „Muzykanci”.– To skarb dla tej młodzieży – mówi Sandra Staniszewska, która w tym roku zadebiutowała w filmie Roberta Glińskiego „Kamienie na szaniec”. – Pochodzę z Zielonej Góry, gdzie jeździłam na Lubuskie Lato Filmowe do Łagowa i tam oglądałam filmy. Właśnie tam złapałam tego filmowego bakcyla, a można to zrobić już w gimnazjum czy liceum. Wtedy, gdy młodzi ludzie zaczynają szukać zajęcia na przyszłość – dodaje aktorka.Nauczyciele mają nadzieję, że pracownia Filmoteki Szkolnej wykształci niejednego aktora czy reżysera. Młodzież stawała za i przed kamerą.– Dzisiaj, w czasie warsztatów, udało nam się przeprowadzić wywiady z aktorami, urzędnikami i mieszkańcami Góry. Czekamy na efekty naszej pracy – dodaje Małgorzata Buda.Film nagrany przez licealistów pojawi się wkrótce na stronie internetowej szkoły.




Radio Wrocław:



Góra otwiera Pracownię Filmoteki Szkolnej



Przemek Gałecki | Utworzono: 2014-10-08 13:16 | Zmodyfikowano: 2014-10-08 13:17

Nikt nie powinien się dziwić gdy za kilka lat Oskara dostanie operator, aktor albo reżyser, który pochodzi z Góry na Dolnym Śląsku.

W Górze, w liceum im. Adama Mickiewicza oddano uczniom do użytku Pracownię Filmoteki Szkolnej. Projekt Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zakładał dostosowanie sali lekcyjnej do projekcji filmów- zamontowano profesjonalny projektor, ekran, system nagłaśniający, a on-line udostępniono bazę z ponad setką filmów - ale nasz projekt to nie tylko sprzęt mówi Anna Sienkiewicz-Rogowska z PISF-u.

Ale projekt Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej to także szkolenia - zarówno dla dzieci jak i nauczycieli - które mają pomóc w bardziej świadomym odbieraniu kinematografii. Dlatego nasi eksperci przygotowali i udostępnili zbiór ponad stu specjalnie dobranych filmów - mówi Anna Sienkiewicz-Rogowska z PISF-u.

Nauczyciele pomogą uczniom także w tworzeniu własnych filmów - są zajęcia aktorskie, ale także nauka pisania scenariuszy czy obsługi kamer.

Podobne pracownie powstają w całym kraju. Do końca miesiąca będzie działała co najmniej jedna w każdym województwie.



Filmoteka Szkolna:



Otwarcie Pracowni Filmoteki Szkolnej w Górze

- Staramy się, aby oferta, którą mamy do przedstawienia była jak najbardziej kompleksowa. Są to zarówno warsztaty metodyczne jak i te, które przygotowują do robienia filmów, bo edukacja filmowa to nie tylko ta poprzez oglądanie filmów, ale też przez robienie filmów. To nie tylko propozycja na język polski, ale też na inne przedmioty. Wśród naszych liderów jest np. nauczyciel fizyki, który nagrywa ze swoimi uczniami robione na lekcjach eksperymenty. Dlaczego otwieramy Pracownie? Zdaliśmy sobie sprawę, że nie wszędzie są dobre warunki do oglądania filmów, a jeśli mamy namówić nauczycieli liderów do tego, aby pomagali innym nauczycielom prowadzić lekcje, musimy dać im narzędzia i takim narzędziem jest ta Pracownia. Można tutaj wszystkimi zmysłami odebrać film - mówiła Anna Sienkiewicz-Rogowska w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Górze.


Liderka Filmoteki Szkolnej w Górze: Ewelina Waląg

-To dla nas wielkie wydarzenie i święto filmu. Nasze Szkolne Koło Filmowe WONDERLab działa od kilku lat. To wsparcie, które otrzymaliśmy teraz jest dla nas bardzo cenne, bo możemy mieć prawdziwą Pracownię filmową i omawiać filmy z wykorzystaniem nowych technologii. Serdecznie dziękuję pani dyrektor, która zawsze jest otwarta na wszelkie moje projekty i panu staroście, który też nas bardzo mocno wspiera (...). Dla nas jako Koła Filmowego i dla mnie jako liderki ważne jest to, żeby łączyć sztukę filmową z nauką tolerancji. Współpracujemy m.in. ze szkołą w Rydzynie, z osobami słabosłyszącymi i niesłyszącymi. Mam nadzieję, że wiele wspólnych planów już wkrótce dojdzie do skutku - podkreślała liderka Filmoteki Szkolnej, Ewelina Waląg.


- Proszę, doceniajcie tę salę i świętujcie dzisiaj otwarcie, bo to jest wielki skarb (...). Jest tutaj nastrój, żeby działać (...). Na pewno niejedna szkoła będzie wam zazdrościć takiego miejsca - mówiła Sandra Staniszewska.


Wsparcie, które wywołuje radość

Podczas uroczystego otwarcia Pracowni Filmoteki Szkolnej w Górze wręczono również Nagrodę Główną w konkursie "Filmowe pojedynki", którą odebrała uczennica Katarzyna Skrzynecka. Uroczystości towarzyszyło także wręczenie specjalnych dyplomów prywatnym darczyńcom, którzy wspomogli powstanie Pracowni w Górze. - Dziękujemy za pomoc, każdy życzliwy gest, dobre słowo. Za ofiarność i zrozumienie potrzeb naszej szkoły oraz za wsparcie, które wywołuje radość - podkreślała dyrektor LO im. Adama Mickiewicza w Górze, Małgorzata Patrzykąt.


Pierwsza pracownia na Dolnym Śląsku

- Spotykamy się w wyjątkowym momencie, ważnym nie tylko dla szkoły, ale dla całego środowiska powiatu górowskiego (...). To niezwykle ważne, żeby szczególnie w dzisiejszych czasach potrafić znaleźć tak atrakcyjny przekaz, żeby zachęcić młodzież nie tylko do nauki, ale do aktywnego życia (...). Szczególnie cieszę się, że pierwsza w województwie dolnośląskim Pracownia Filmoteki Szkolnej jest właśnie w Górze i możemy się tym pochwalić - mówił Starosta Górowski Piotr Wołowicz, dziękując Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej oraz liderce Ewelinie Waląg. - Chodzi o to, aby filmy można było przeżywać inaczej i przede wszystkim mieć takie miejsce, gdzie można porozmawiać, o tym, co dany obraz miał przekazać - podkreślał.


Popularyzowanie wiedzy o polskiej kulturze

Zastępca Burmistrza Góry, Andrzej Rogala odczytał podziękowania od Burmistrz Ireny Krzyszkiewicz. - Jestem pod wrażeniem tego, co tutaj dzisiaj zobaczyłem, tym bardziej, że jest to pierwsza Pracownia Filmoteki Szkolnej otwarta na Dolnym Śląsku (...). To dobre nawiązanie do tego, co działo się w naszej miejscowości przed laty, gdy realizowane tutaj filmy amatorskie prezentowano na festiwalach w całym kraju - podkreślał wymieniając osoby pochodzące z Góry, które związały swoje życie zawodowe z kinem. - Pracownia z całą pewnością będzie promować kulturę filmową oraz popularyzować wiedzę o filmie i polskiej kulturze - dodawał.



Gmina Góra:



Otwarcie pracowni filmowej Filmoteki Szkolnej w LO



Dziś w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Górze otwarta została – pierwsza na Dolnym Śląsku – pracownia filmowa Filmoteki Szkolnej. Na konferencji prasowej zorganizowanej z tej okazji obecni byli: Starosta Górowski Piotr Wołowicz, Zastępca Burmistrza Góry Andrzej Rogala, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Górze Sławomir Bączewski, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Grzegorz Andrzej Trojanek, Dyrektor Domu Kultury Danuta Piwowarska-Berus, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Górze Małgorzata Patrzykąt oraz dyrektorzy i uczniowie szkół i placówek oświatowych powiatu górowskiego.

Inicjatorką całego przedsięwzięcia jest nauczycielka górowskiego liceum Ewelina Waląg, która jest Liderką Filmową na Dolnym Śląsku, dzięki czemu mogła powstać ta pracownia filmowa. Prowadzi także koło filmowe WONDERLab., które odnosiło już sukcesy na polu kinematografii na kilku krajowych, jak i zagranicznych festiwalach filmowych.

Przed samą konferencją zebrani w pracowni filmowej zaproszeni zostali do obejrzenia krótkiego filmu na temat działań Filmoteki Szkolnej oraz edukacji filmowej w szkole, która ma na celu aktywne uczestnictwo uczniów w poznawaniu sztuki filmowej, jak i innych dziedzin kultury czy nauki poprzez film.

Po prezentacji swoje wystąpienie mieli główni prelegenci dzisiejszego spotkania: Anna Sienkiewicz-Rogowska, Pełnomocnik Dyrektora Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, Starosta Górowski Piotr Wołowicz, Dyrektor Liceum Małgorzata Patrzykąt, nauczycielka języka polskiego i etyki Ewelina Waląg, aktorka Sandra Staniszewska oraz dr Artur Majer, filmoznawca. W czasie wystąpień przybliżone zostały idee przyświecające projektowy pracowni filmowych powstających w szkołach oraz edukacji filmowej młodzieży. Były również podziękowania dla PISF za wyrożnienie górowskiego liceum nowoczesną pracownią – pierwszą na Dolnym Śląsku, Eweliny Waląg, bez której ta pracownia by nie powstała, za zaangażowanie w pracę z młodzieżą pod kątem edukacji filmowej oraz za zaangażowanie w wiele projektów na naszym terenie. Staroście Górowskiemu oraz Dyrektor Liceum za wsparcie przy powstawaniu tej pracowni i sponsorom za wsparcie finansowe oraz przy pracach remontowych

Głos zabrał również Zastępca Burmistrza Góry Andrzej Rogala, który w imieniu Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz przekazał gratulacje i życzenia dla Dyrekcji Liceum. Burmistrz Góry podkreśliła w nich fakt, że dzięki tej inicjatywie zostaje popularyzowana edukacja filmowa angażująca młodzież szkolną oraz lokalną społeczność. Życzyła, aby ta pracownia przynosiła wiele korzyści dla nauczycieli, młodzieży oraz dla wszystkich, którzy zaangażują się w działalność związaną z filmem.

Po zakończeniu konferencji przyszedł czas na poczęstunek oraz wywiady.

W trakcie całego otwarcia odbywały się także warsztaty reporterskie dla uczniów, którzy później rejestrowali całą uroczystość i przeprowadzali wywiady z zaproszonymi gośćmi, warsztaty dla nauczycieli prowadzone przez dr. Artura Majera oraz warsztaty z krytykami filmowymi dla uczniów.

Logo projektu
Zaproszeni goście


Najnowsze posty
Ostatnie posty
Archiwum
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page