top of page

Mamy Pracownię Filmoteki Szkolnej :D


Od marca 2014 Polski Instytut Sztuki Filmowej otworzył już czternaście Pracowni Filmoteki Szkolnej, które służyć mają popularyzacji szkolnej edukacji filmowej. Opiekunowie merytoryczni pracowni to nauczyciele – liderzy Filmoteki Szkolnej, którzy podjęli się nie tylko prowadzenia lekcji przedmiotowych dla uczniów z danej szkoły, ale także warsztatów dla nauczycieli i młodzieży z całego regionu. W ten sposób budowany jest kolejny element systemu wsparcia metodycznego w całej Polsce.


W naszym liceum od kilku lat funkcjonuje Szkolne Koło Filmowe WONDERLab., które bierze udział w różnych projektach, w tym cyklicznie w przedsięwzięciu Filmoteka Szkolna. Akcja! Opiekunka koła filmowego – Ewelina Waląg – ukończyła w Warszawskiej Szkole Filmowej Studia Podyplomowe stART! dla nauczycieli liderów, a ich założeniem było przygotowanie kadry pedagogicznej do aktywnego działania w zakresie edukacji filmowej. Studia te stanowiły część programu edukacji filmowej dla szkół ponadpodstawowych Filmoteka Szkolna, realizowanego z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a partnerem studiów było Centrum Edukacji Obywatelskiej. Te doświadczenia umożliwiły Ewelinie Waląg napisanie autorskiego projektu dotyczącego działań filmowych w liceum oraz w środowisku lokalnym, co zaowocowało decyzją PISF-u o stworzeniu Pracowni Filmowej właśnie w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Górze, a jedynej na Dolnym Śląsku.


Uroczyste otwarcie Pracowni Filmoteki Szkolnej rozpoczęło się o godzinie 11:00, a przybyli na nie - Starosta Górowski Piotr Wołowicz, Zastępca Burmistrza Góry Andrzej Rogala, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Górze Sławomir Bączewski, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Grzegorz Andrzej Trojanek, Dyrektor Domu Kultury Danuta Piwowarska-Berus, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Górze Małgorzata Patrzykąt oraz dyrektorzy i uczniowie szkół oraz placówek oświatowych powiatu górowskiego.


Po obejrzeniu filmu reklamującego ideę Filmoteki Szkolnej oraz zasadność edukacji filmowej w szkole odyła się konferencja prasowa, w trakcie której zabrali głos: Pełnomocnik Dyrektora Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej Anna Sienkiewicz-Rogowska, Starosta Górowski Piotr Wołowicz, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Małgorzata Patrzykąt, nauczycielka języka polskiego, etyki i liderka filmoteki Ewelina Waląg, aktorka Sandra Staniszewska oraz dr Artur Majer, filmoznawca. Uczestnictwo w konferencji pozwoliło przybliżyć założenia projektu, wskazać ważność edukacji filmowej oraz przedstawić działalność górowskich filmowców z liceum.


Oficjalnie podziękowano również przedstawicielom PISF-u za otwartość na współpracę i wybór placówki, liderce Filmoteki Ewelinie Waląg za działania, sprowadzenie pracowni do liceum i zaangażowanie w środowisko lokalne oraz Staroście Górowskiemu za wsparcie przy powstawaniu pracowni. Zastępca Burmistrza Góry Andrzej Rogala, w imieniu Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz, przekazał gratulacje i życzenia Dyrekcji Liceum. Osobne podziękowania otrzymali sponsorzy wspierający działania w szkole:

Jacek Bezwerchny - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Podstawowa Stacja Kontroli Pojazdów,

Adam Ćwian - Dyrektor Techniki Komunalnej TEKOM Spółka z o.o.,

Maciej Gołębiowski - Usługi Pogrzebowe Góra,

Artur Jarząb - osoba prywatna,

Tomasz Multański - Nadleśniczy Nadleśnictwa Góra Śląska, Robert Połczyk - osoba prywatna.


Po konferencji prasowej rozpoczęły sie wywiady rejestrowane, m.in przez Telewizję Wrocław oraz Radio Wrocław. Dodatkowo materiał z całego wydarzenia zbierali członkowie Szkolnego Koła Filmowego WONDERLab., którzy od godz. 10:00 uczestniczyli w warsztatach reporterskich.


Tego dnia odbyły się również warsztaty z krytyczkami filmowymi przeznaczone dla uczniów ze szkół gimnazajalnych i ponadgimnazjalnych oraz warsztaty dla nauczycieli z zaproszonych placówek przeprowadzone przez dr. Artura Majera i połączone z prezentacją liderki filmowej - Eweliny Waląg.


To był niezwykły dzień dla całej naszej społeczności szkolnej i lokalnej. W ramach projektu sala do języka polskiego przeszła adaptację na Pracownię Filmoteki Szkolnej - została dostosowana do projekcji filmów, wyremontowana i wyposażona w profesjonalny sprzęt: projektor i ekran, system nagłaśniający oraz podłączenie do Internetu, umożliwiające odtwarzanie filmów on-line. Dzięki temu liderka Filmoteki Szkolnej wraz ze swoimi podopiecznymi ze Szkolnego Koła Filmowego WONDERLab. będzie mogła realizować założone działania filmowe także w środowisku lokalnym.


W tym miejscu chcemy jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim, którzy otwarci byli na tę filmowa ideę w naszej szkole.



Najnowsze posty
Ostatnie posty
Archiwum
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page