top of page

Siostry, do kin! Czas docenić nasze prababki! (Vogue)

Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety.


Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.


Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.


Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu.


Ówczesne siłaczki walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im, że to nie pora na walkę o prawa kobiet. Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument "Siłaczki". O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska - Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!


Serdecznie zapraszam na film "Siłaczki":

reżyseria: Marta Dzido, Piotr Śliwowski

zdjęcia: Michał Wiśniowski

występują: Klara Bielawka, Maria Seweryn, Marta Ojrzyńska, Lana Dadu

czas trwania: 70 min


O TWÓRCACH

Marta Dzido i Piotr Śliwowski realizują wspólnie filmy dokumentalne od ponad dziesięciu lat.

W swoim dorobku mają m.in. bardzo dobrze przyjęty przez widzów i wielokrotnie emitowany na antenieTVP Kultura film "Paktofonika - hip hopowa podróż do przeszłości" (2009), nagrodzony Hollywood Eagle Documentary Award i specjalną nagrodą PISF dokument "Downtown" (2010), a także pokazywany na wielu festiwalach na całym świecie "Solidarność według kobiet" (2014), za który otrzymali m.in. Beyond Borders - Krzysztof Kieslowski Award .

Marta Dzido jest również autorką książki reporterskiej "Kobiety Solidarności" (2016) oraz powieści "Ślad po mamie" (2003), "Małż" (2005) i "Frajda" (2018). "Wysokie Obcasy" umieściły ją na liście 50 Śmiałych Kobiet Roku 2018 za film "Siłaczki".


PRODUKCJA: Fundacja Obiektyw-Na w koprodukcji z Miastem Warszawa-Dom Spotkań z Historią, Krakow Film Commission, Muzeum Historii Polski w programie Patriotyzm Jutra, współpracy z Fundacją Heinricha Bölla, partnerstwie z Miastem Poznań i przy wsparciu crowdfunderów na PolakPotrafi.pl


DYSTRYBUCJA: Fundacja Obiektyw-Na




Najnowsze posty
Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page