top of page

Zaproszenie na konferencję w Słupsku i autorski warsztat

Serdecznie zapraszam na III Ogólnopolską Konferencję Naukową Edukacja Równościowa Wyzwania-Potrzeby-Możliwości, która odbędzie się w Słupsku. Spotkanie podyktowane jest przekonaniem o ważności tematyki równościowej w szeroko rozumianej przestrzeni społeczno-edukacyjnej oraz kulturotwórczej. Równouprawnienie oraz niedyskryminowanie ze względu na płeć, pochodzenie, religię, sprawność fizyczną, stan zdrowia, wiek i orientację seksualną to obo­wiązki, jakie Polska zdecydowała się wypełniać, wpisując równouprawnienie i zakaz dyskryminacji do Konstytucji RP oraz zgadzając się na szereg zapisów i regulacji międzynarodowych dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji, co stanowi jeden z ważniejszych testów i wyznaczników funkcjonowania każdej demokracji. Nasze jakże różnorodne przekonania moralno-etyczne, a co za tym idzie ideologiczne, polityczne i kulturowe, wzajemnie oddziałują na sposób rozumienia kategorii równouprawnienia i dyskryminacji czy nierówności i to zarówno w odniesieniu do ludzi, jak również do wszystkich istot żywych. Konferencja stanowi kontynuację rozpoczętej w 2016 roku inicjatywy i stanowi okazję do wymiany poglądów oraz doświadczeń dla tych wszystkich, którzy zajmują się szeroko rozumianą edukacją równościową.


W tym roku w ramach konferencji i członkostwa w komitecie organizacyjnym poprowadzę warsztaty pn. "Film w edukacji jako narzędzie działań równościowych", na które ogromnie zapraszam. Jak wskazywał Ryszard Kapuściński, świat stanowi wielką wieżę Babel, jednak nie taką, w której doszło tylko do pomieszania języków, ale także kultur, obyczajów, namiętności oraz interesów. Tak skonstruowaną czasoprzestrzeń zamieszkała "ambiwalentna jednostka łącząca w sobie Ja i nie-Ja, siebie i Innego, swojego i obcego" (R. Kapuściński,Ten Inny, wyd. Znak, Kraków 2006, s. 49). Tymczasem "żywe życie" udowadnia niejednokrotnie, iż ideę poznania i bliskości zastępuje koncepcja apartheidu, walki, izolacji czy obojętności, daleka od wspólnego przechadzania się po rynku (roz)poznania.

Proponowany warsztat otworzy możliwości przyjrzenia się współczesnym relacjom międzyludzkim poprzez medium, jakim jest film i szeroko pojęta sztuka medialna. Teoretyczne rozważania wypełnione będą praktycznym namysłem nad zjawiskami kinematograficznymi, jak np. found footage, które otwierają w edukacji możliwość na autorskie wytworzenie zdekonstruowanego porządku społecznego, poza dominantą stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. Tym samym przefiltrowanie przez siebie równościowych koncepcji w procesie tworzenia własnego filmu może służyć w edukacji wzmocnieniu argumentacji na rzecz świata otwartego na poznanie.

Serdecznie zapraszam na wydarzenie!!!

Instytut Pedagogiki i Pracy Socjalnej Akademii Pomorskiej w Słupsku

Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej

Polskie Towarzystwo Pedagogiczne o/Słupsk

Miasto Słupsk

zapraszają na

III Ogólnopolską Konferencję Naukową

Edukacja Równościowa

Wyzwania-Potrzeby-Możliwości

pod honorowym patronatem

Jego Magnificencji Rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku

dra hab. inż. prof. AP Zbigniewa Osadowskiego

Dziekana Wydziału Nauk Społecznych Akademii Pomorskiej w Słupsku

prof. zw. dra hab. Mirosława Patalona

Prezydenta Miasta Słupska

Roberta Biedronia

17-18-19 października 2018 r.

Instytut Pedagogiki ul. Bohaterów Westerplatte 64 76-200 Słupsk


Najnowsze posty
Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page