Jeszcze raz o miłości...
Humanistyka to jedna z dziedzin wiedzy, która pozwala zadawać pytania obejmujące kondycję osoby ludzkiej, a wśród nich tematykę tożsamości, budowania więzi międzyludzkich czy podstawowego uczucia, jakim jest miłość. Właśnie kwestia ta została poruszona przez uczniów i uczennice na zajęciach z języka polskiego.
Wyjście od biblijnego tekstu "Pieśni nad pieśniami", uwzględniające dosłowną i metaforyczną interpretację treści, pozwoliło na scharakteryzowanie wskazanego zagadnienia w ujęciu kulturowym wyznaczonym przez perspektywę chrześcijańską. Analiza motywu "amor sacer" i "amor vulgaris" stworzyła również przestrzeń do mówienia o miłości poza kontekstem religijnym, nie tylko przechodząc do współczesnego sposobu ujmowania tego uczucia w literaturze czy innych tekstach kulturowych, ale przede wszystkim w codziennym, zwykłym życiu. I tu osoby uczestniczące w zajęciach zastanawiały się, czy miłość jest pojęciem uniwersalnym, czy może zawłaszczonym przez rozmaite definicje wywiedzione z różnych źródeł. Refleksja dotycząca uniwersalności uczucia doprowadziła nas do rozważań na temat seksualności człowieka, jego samoświadomości ciała i wynikających z niego potrzeb oraz kwestii dotyczących orientacji psychoseksualnej. W omówieniu ostatniego zagadnienia pomocne okazały się materiały "Orientuj się!" zaproponowane jako pakiet edukacyjny przez Stowarzyszenie Miłość nie Wyklucza (zobacz: https://mnw.org.pl/orientujsie/)
Zajęcia te pokazały, iż w młodych ludziach tkwi potrzeba mówienia o kategoriach budujących ich codzienną egzystencję, jak chociażby seksualność, duchowość, orientacja, tożsamość, ale także uwypukliły krytyczny namysł młodzieży nad rolą edukacji w przekazywaniu informacji na ten temat. I z pewnością nie zamknęły tego wątku.