top of page

Let’s celebrate!

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w tym tygodniu rozpoczęliśmy obchody International Education Week (IEW) - międzynarodowej inicjatywy amerykańskiego Departamentu Stanu realizowanej w dniach 13-17 listopada w wielu miejscach na świecie. W tym czasie w szkołach planowane są organizacje wydarzeń, które zakładają promowanie edukacji wielokulturowej, omawianie programów wymiany międzynarodowej czy zapraszanie osób mogących podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie różnych perspektyw.


Celebrowanie wydarzeń w górowskiej placówce związane było z podjęciem współpracy z Ambasadą Amerykańską, która zrealizowana została wcześniej chociażby w ramach dwóch studyjnych wizyt w Saint Louis oraz Nowym Yorku, wynikacjących z postulatów Szkoły Tolerancji (Centrum Edukacji Obywatelskiej) i ambasadorstwa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Liderskie wyjazdy do Stanów Zjednoczonych stały się przyczynkiem do szerszych działań międzynarodowych oraz możliwością kooperacji z uwzględnieniem polskiej perspektywy i zwiększenia widoczności rodzimej placówki z Góry.


Uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze mogli, mogły uczestniczyć w spotkaniu ze stypendystką Programu Fulbrighta – Panią Alexandrą Whittaker, pochodzącą z Nowego Jorku, a obecnie współpracującą z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wieleogodzinne rozmowy skupione były wokół wielokulturowości, społecznych, politycznych i przyrodniczych wiadomościach dotyczących USA, zagadnieniach współpracy międzynarodowej, podobieństwach i różnicach w obyczajowości czy też osobistych refleksjach wynikajacych z amerykańsko-polskiej perspektywy.


Omówienie spotkania w kuluarach przyniosło jeszcze jedną refleksję związaną z koniecznością zorganizowania kolejnej inicjatywy we współpracy z Panią Alexandrą Whittaker, tym razem rozszerzającą kontekst tematyczny o zagadnienia fotograficzne i filmowe, a także herstoryczną narrację wplecioną w muzealne i kuratorskie doświadczenia. Cieszymy się na dalszą możliwość współpracy.


Przeprowadzone w górowskim liceum działania wpisały się także w projekt „Wszyscy Ludzie Rodzą się Wolni i Równi” realizowany przez Amnesty International ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, którego głównym celem jest zbudowanie sieci świadomych liderów/liderek społeczeństwa obywatelskiego, przede wszystkim nauczycieli i nauczycielek oraz aktywistów i aktywistek, posiadających motywację i kompetencje, by mobilizować swoje lokalne społeczności na rzecz świata wolnego od dyskryminacji, mowy nienawiści i przemocy.


Najnowsze posty
Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page