II Forum Różnorodności
Pod koniec listopada w Stodole Wszystkich Świętych pod Warszawą odbyło się II Forum Różnorodności, czyli zjazd osób i organizacji zajmujących się przeciwdziałaniem dyskryminacji i wykluczeniu. W tym roku hasłem przewodnim spotkania było "Sojusznicy i lokalność", bowiem działania skupione wokół zagadnień związanych z równością wymagają często szukania wsparcia, nowych rozwiązań oraz wzmocnień, chociażby w postaci potencjalnych sprzymierzeńców, dla których prawa człowieka i równe traktowanie są ważne, szczególnie w środowiskach lokalnych.
Niezwykle ciekawym okazało się spotkanie z zaproszoną w Węgier ekspertką, adwokatką myśli prawno-człowieczej - Marianą Berbec-Rostas. W swoim wykładzie odniosła się do kwestii rzecznictwa bumerangowego, które w obecnych realiach nie działa, bowiem doszło do upolitycznienia myśli prawno-człowieczej i wytworzenia sytuacji, kiedy to fakty przestały mieć znaczenie, zwłaszcza w kontekście masowego dostępu do informacji, z której paradoksalnie mało osób chce korzystać. W ten sposób wykreowany został świat skupiający się na emocjach a nie wiedzy. Dodatkowo doszło do zawłaszczania pojęć, jak "równość" czy "dyskryminacja", co szczególnie widoczne jest w postulatach "większościowych mniejszości" podnoszących kwestie społecznych nierówności, braku wsparcia socjalnego na terenie całej Europy. W tych realiach tym ważniejsza okazuje się działalność organizacji pozarządowych.
Plan dwudniowych działań został skupiony wokół zagadnień:
#SOJUSZNICY – odniesienie do kwestii budowania strategii sojuszniczych w oparciu o doświadczenia osób, które w swoich organizacjach i działaniach proponują nieoczywiste praktyki współpracy i tworzenia aliansów. Tu można było wybrać dwie z trzech inicjatyw:
1) Od sympatyków do sojuszników - prow. Katarzyna Batko-Tołuć/ Sieć Obywatelska Watchdog Polska.
2) Samorząd i organizacje – wspólnie na rzecz integracji i przeciwdziałania dyskryminacji – prow. Marta Siciarek/ Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.
3) Tworzenie strategii pozyskiwania i utrzymywania sojuszników/ prow. A. Chaber i Mirka Makuchowska/ Kampania Przeciw Homofobii.
#LOKALNOŚĆ – rozważanie dylematów związanych ze współpracą na poziomie lokalnym, tematów związanych z wdrażaniem działań równościowych w najbliższym otoczeniu oraz możliwością wykorzystywania narzędzi do pracy ze społecznościami lokalnymi do przeciwdziałania dyskryminacji. W ramach dnia można było skupić się na dwóch z trzech możliwych działań:
1)Równość na poziomie lokalnym – prow. Katarzyna Czayka-Chełmińska/ Fundacja Szkoła Liderów, Program Liderzy PAFW.
2) Animacja społeczna – metoda pracy dla organizacji równościowych? - prow. Stanisława Retmaniak/ Stowarzyszenie BORIS.
3) Animacja kultury – od formy do treści, czyli wspinając się po piramidzie potrzeb – prow. David Sypniewski/ Stowarzyszenie Praktyków Kultury.
Zaproponowane warsztaty prowadzone były metodami interaktywnymi i w dużej mierze oparte na wymianie doświadczeń i spostrzeżeń. Oficjalnym częściom towarzyszyły działania nieformalne, jak choćby wieczór kulinarnych niespodzianek z Kuchnią Konfliktu!, w trakcie którego osoby uczestniczące mogły sprawdzić swoje umiejętności pracy zespołowej przy przygotowywaniu określonych tematycznych posiłków.