top of page

Zmieniamy zasady gry - wystawa "#NieMaMowy"

I wreszcie jest! Wystawa "#NieMaMowy" przygotowana przez organizacje pozarządowe. Założenia przedsięwzięcia zostały oparte na definicji mowy nienawiści wykorzystywanej w kampanii Rady Europy „Bez Nienawiści” (2012-2017, http://beznienawisci.pl), odwołującej się do definicji przyjętej przez Komitet Ministrów Rady Europy.


Osiem rysunkowych plakatów stanowi wprowadzenie do poruszanej tematyki. Ich celem jest zaintrygowanie widza całym działaniem. Plakaty niosą w sobie metaforyczne treści związane z tematyką wystawy.


Gra komputerowa ma na celu wprowadzenie do tematyki mowy nienawiści w internecie, na portalach społecznościowych, grach, a także pokazać narzędzia do zwalczania nienawiści zarówno w świecie wirtualnym jak i realnym. Gra składaj się z 5 etapów: tworzenia własnej wirtualnej postaci, dialogu na czacie na portalu społecznościowym, etapu gry zręcznościowej w piłkę, etapu gry zręcznościowej z zamalowywaniem nienawistnych symboli, etapu pokazującego ataki nienawistne w sytuacji towarzyskiej.


Siedem plansz przedstawiających prawdziwych bohaterów wystawy, symboliczne postacie animowane maja na celu pokazania związków prawdziwych osób z postaciami występującymi w wirtualnym świecie gry. Bohaterami_kami wystawy są prawdziwe osoby, działacze_ki organizacji pozarządowych, aktywiści itp.: #osoba ciemnoskóra, #osoba transpłciowa, #Muzułmanka, #imigrantka, #Żyd, #Romni (kobieta pochodzenia romskiego), #Gej.


Na planszach osoby te mówią własnym głosem, przedstawiając się w niestereotypowym ujęciu. Wybór postaci podyktowany był wynikami badań, jeśli chodzi o grupy, które najczęściej padają ofiarą nienawistnych ataków, przede wszystkim w internecie.


Krótki film prezentuje podstawowe pojęcia związane z mechanizmem dyskryminacji opowiedziane słowami osób należących do grup narażonych na dyskryminację. Film daje możliwość bezpośredniego kontaktu z osobami należącymi do różnych mniejszości oraz z ich odczuciami związanymi z panującymi powszechnie na ich temat stereotypami i uprzedzeniami.


Jednym z celów wystawy jest przekazanie praktycznych informacji dotyczących reagowania na mowę nienawiści. W celu utrwalenia tej wiedzy przygotowana została „mapa wystawy” - broszura zawierająca rozwinięcie informacji zawartych na wystawie, w tym bardziej szczegółowe wskazówki dotyczące reagowania na mowę nienawiści: #w szkole, uczelni, pracy, #w rozmowie z znajomymi, #występującą w przestrzeni publicznej, #padającą z ust obcej osoby na ulicy.


Uczniowie i uczennice mają także dostęp do strony wystawy, na której umieszczane będą ciekawostki z podobnymi działaniami: Facebook.com/mowyniema.


Zapraszam do obejrzenia wystawy, która w naszej szkole będzie wystawiona do 05 kwietnia 2016 roku. Następnym przystankiem wystawienniczym będzie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


Najnowsze posty
Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page