8 marca - pamięci walczącym o równouprawnianie kobiet
- balladynafilm
- 8 mar 2016
- 2 minut(y) czytania
Dziś święto wszystkich osób, które doświadczały przemocy ze względu na swoją walkę o równouprawnienie kobiet. I aż trudno uwierzyć w to, że w 2016 roku nadal trzeba intensywnie skakać w rytm świątecznej melodii, by w końcu udało się rozbić szklany sufit. Skąd święto?
Za pierwowzór można uznać starożytne Matronalia, kiedy to w Rzymie zamężne kobiety skupiały się wokół świątyni Junony (opiekunki życia seksualnego i macierzyńskiego), by cieszyć się swoją obecnością. Dokonywały tego właśnie na początku marca. Inne źródła odnoszą się do wydarzeń z 20 lutego 1829 roku, gdy amerykańskie sufrażystki w imię walki o prawa polityczne i społeczne kobiet wyszły na ulice. Ta pierwsza fala feminizmu dotarła także do Europy, gdzie w 1903 roku w Wielkiej Brytanii założono kobiecą organizację skupioną wokół hasła: "Czyny, a nie słowa!". Warto wspomnieć, iż zwodnicze obietnice dotyczące równego traktowania kobiet padły w Europie dużo wcześniej z ust Fryderyka Wilhelma, który w 1848 roku obiecał im prawa wyborcze.
Tragicznym w skutkach okazał się 8 marca 1908 roku. Wówczas w jednej z nowojorskich fabryk zostały zamknięte strajkujące o polepszenie warunków bytowych pracownice, a w skutek pożaru 129 z nich spalono żywcem. Inny nowojorski protest - choć niepotwierdzony w dokumentach, także z powodu ich systemowego nieszczenia - odnosi się do 1857 roku, kiedy to kobiety pracujące w fabryce tekstyliów walczyły, m. in. o skrócenie czasu pracy.
Międzynarodowe obchody Dnia Kobiet zaczęto kojarzyć z obchodami święta wiosny. Pierwsze uroczystości w Europie skupiono wokół 19 marca. Jednak sześć dni po pierwszym i oficjalnym świętowaniu w 1911 roku obchody ponownie przerodziły się w dramat - w wyniku wyciszania strajku pracownic, przede wszystkim imigrantek, życie straciło 140 z nich.
W Polsce święto kobiet zaczęto obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej. Do dziś często utożsamiane jest z systemem komunistycznym, wypierając tym samym pamięć o pierwszych kobietach walczących. Szczególny wyraz szacunku możemy dać im również 25 listopada, kiedy to obchodzony jest "Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet" proklamowany przez ONZ.

Plakat - http://www.filmweb.pl/film/Sufra%C5%BCystka-2015-695003
Ostatnie posty
Zobacz wszystkieInteraktywny portal Niemilknące Echa to nowe narzędzie dla nauczycielek i nauczycieli oraz edukatorek i edukatorów uczących przedmiotów...