Siła, odwaga, solidarność - zaproszenie na spotkanie do Krakowa
Czym są siła, odwaga i solidarność w przeciwstawianiu się przemocy ze względu na płeć?
Jaką rolę mogą odgrywać w naszych działaniach?
Perspektywa empowerment/upełnomocnienia wyrasta z przekonania, że dla skuteczniejszego przeciwstawiania się przemocy konieczne są m.in. działania podnoszące świadomość i wiedzę na temat społecznego, a nie indywidualnego charakteru przemocy oraz budowania poczucia społecznej solidarności w zapobieganiu i reagowaniu na przemoc. Koncentruje się także na wzmocnieniu osób z grup narażonych na masowe naruszenia ich praw - kobiet i dziewcząt, w szczególności z grup mniejszościowych. Kierowane do nich działania polegają na wzmacnianiu ich głosu, kompetencji w wyrażaniu stanowisk i opinii, zwiększaniu decyzyjności i możliwości wpływu, podnoszeniu świadomość praw. Perspektywa empowerment/upełnomocnienia daje możliwość pogłębionej refleksji nad językiem i myśleniem o osobach, których prawa, integralność fizyczna, psychiczna i bezpieczeństwo są systematycznie naruszane. To nie „same sobie winne, bezradne, bezbronne, słabe i roszczeniowe ofiary", ale osoby atakowane - za ogromnym przyzwoleniem społecznym - które stosują dostępne strategie zapewniania sobie bezpieczeństwa oraz są aktywne, domagając się ochrony i poszanowania prawa.
Realizacja powyższych tematów możliwa będzie w dniach 15-16 kwietnia w Krakowie w ramach konferencji - "Siła, odwaga, solidarność - jak włączyć perspektywę empowerment do działań i programów ochrony przed przemocą i dyskryminacją". Plenarna część konferencji odbędzie się w Jewish Community Centre, ul. Miodowa 24. Miejsce jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach i z wózkami.
W trakcie konferencji osoby uczestniczące będą miały okazję do aktywnego, opartego na dialogu:
podniesienia wiedzy na temat tego czym jest lub może być empowerment/upełnomocnienie, a także jakie przepisy obligują do podejmowania takich działań;
poznania narzędzi empowermentowych wykorzystywanych w przeciwdziałaniu przemocy i dyskryminacji: WenDo - budowanie pewności siebie, asertywność i samoobrona dla kobiet i dziewcząt (osób socjalizowanych do roli kobiety), teatr zaangażowany w tym Teatr Forum, herstoria, edukacja emancypacyjna (warsztaty prawne, psychologiczne, muzyczne, aktywistyczne) i in.;
dyskusji nad tym w jaki sposób mogą wykorzystać te narzędzia w swojej codziennej pracy;
udziału w konsultacjach publikacji poświęconej empowermentowi/upełnomocnieniu w przeciwdziałaniu przemocy oraz planowaniu działań zmierzających do zwiększenia skuteczności programów przeciwdziałania przemocy, realizowanych m.in. przez instytucje publiczne, placówki edukacyjne.
W drugim dniu konferencji planowane są wyłącznie warsztatowe prezentacje metody WenDo - budowanie pewności siebie, asertywność i samoobrona dla kobiet i dziewcząt.
Więcej informacji na - Fundacja Autonomia.