top of page

Zaproszenie na konferencję naukową o obliczach obcości

Serdecznie zapraszam na konferencję "Oblicza obcości w filozofii i literaturze", organizowaną przez Instytut Filozofii UAM we współpracy z Zakładem Literatury XX Wieku, Teorii Literatury i Sztuki Przekładu IFP UAM. Spotkanie odbędzie się dniach 9-10 marca 2016 roku w Sali im. Lubrańskiego Collegium Minus UAM w Poznaniu. Miło mi poinformować, że na konferencji będą reprezentowane wszystkie publiczne uniwersytety w Polsce oraz inne ośrodki badawcze.


Na to naukowe wydarzenie zapraszam tym bardziej, iż będzie można wysłuchać mojego referatu na temat emancypacji g/Głychych osób oraz wziąć udział w prowadzonych przeze mnie wartsztatach na temat kultury Głuchych.


Problematyka i główne obszary badawcze konferencji:

Obcość jest jedną z antynomii konstytuujących porządek świata, w którym żyjemy. Obcy swą obecnością burzy nasze oczywistości, ale może być również tym, co jest nam najbliższe. Inność – dla porównania – wydaje się być bliższa poznawczo, można ją oswoić, jeśli przyjmie się, że to, co inne jest choć częściowo takie jak my. Obcość niejako burzy nasz świat, odziera z poczucia bezpieczeństwa, jawi się jako wróg i mobilizuje do walki. Obcy reprezentuje niezrozumiałe dla nas połączenie bliskości i dystansu. Czy możliwe jest porozumienie z obcym?


Intencją organizatorów jest stworzenie przestrzeni dialogu, w ramach którego możliwe stanie się zaprezentowanie różnych sposobów rozumienia obcości (jak również inności) funkcjonujących w tradycji interpretacyjnej filozofii i literatury (Waldenfels, Levinas, Buber, Znaniecki, Bachtin, Kristeva) oraz zaproponowanie nowego ujęcia problemu we współczesnych naukach o kulturze. Organizatorzy liczą, że interdyscyplinarność problematyki konferencyjnej pozwoli podjąć dyskusję m.in. nad następującymi problemami: - rozumienie obcości (ksenologia) oraz inności (filozofia dialogu); - obcy w czasie i przestrzeni (między Wschodem a Zachodem - antypody obcości); - obcość jako zjawisko tożsamotwórcze (narracje o obcości); - obcość a inność (manifestacje i metamorfozy); - język obcości (język wykluczenia), dialog z obcym i innym;

- obcy w roli przyjaciela i wroga; - ekspansja na obcość (imperializm, kolonializm), ekspansja obcości (dzikości) na kulturę; - ,,nostro uono” - bohater literacki o cechach obcego; - obcość a inność w perspektywie etniczności; - demonizowanie obcości/inności; obcy w perspektywie sacrum i profanum; - przekładanie obcego (czy istnieje literatura nieobca?); - podmioty ,,wszystkożerne” (próby odzyskania znaczenia w narracjach ponowoczesnych); - goście narracji (intertekstualność postaci).


Program konferencji dostępny tutaj.





Najnowsze posty
Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page