Konferencja "Równa szkoła - bez dyskryminacji i przemocy"
- balladynafilm
- 11 lut 2016
- 2 minut(y) czytania
Kiedy leżę w domowym zaciszu otoczona lekarstwami, a czas ferii przeznaczam na próbę wyzdrowienia, w tym samym momencie w Warszawie, w siedzibie Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, odbywa się konferencja "Równa szkoła - bez dyskryminacji i przemocy". Stanowi ona podsumowanie rocznych działań, które koordynowałam w liceum, dlatego tym bardziej żal mi, iż nie mogę wziąć w niej udziału. Na szczęście przedsięwzięcia szkół zostały obszernie opisane w publikacji "Lekcja Równości: Jak prowadzić działania antydyskryminacyjne w szkołach".
Cele przedsięwzięcia zostały skupione wokół trzech wyznaczników:
Prezentacja publikacji: „Lekcja równości: Jak prowadzić działania antydyskryminacyjne w szkołach” zawierająca opis funkcjonalnych rozwiązań w zakresie planowania i realizacji działań antydyskryminacyjnych oraz prowadzenia edukacji antydyskryminacyjnej zgodnie z potrzebami szkół i zobowiązaniami płynącymi z Ustawy o systemie oświaty i rozporządzenia o nadzorze pedagogicznym.
Podsumowanie działań projektu „Równa szkoła – bez dyskryminacji i przemocy” w zakresie innowacyjnych rozwiązań edukacji antydyskryminacyjnej i przeciwdziałania przemocy motywowanej uprzedzeniami w szkole.
Przedstawienie i dyskusja na temat deklaracji etyki (kodeksu etycznego) nauczyciela opracowanego przez środowiska nauczycielskie ZNP.
Pierwszego dnia konferencji, 11 lutego, w godz. 14.30 – 16.30 zaplanowano sesję pt. Równa szkoła z perspektywy szkół uczestniczących w projekcie. Prezentacje działań szkół, które wzięły udział w projekcie „Równa szkoła – bez dyskryminacji i przemocy”. To właśnie tutaj uczniowie i uczennice zaangażowani_e w projket otrzymają przestrzeń do chwalenia się działaniami podjętymi w ramach inicjatywy. Sesja oparta będzie o strukturę równoległej pracy kilku grup przy osobnych stolikach, w których szkoły będą przedstawiać swoje działania w projekcie. W trakcie tej sesji osoby uczestniczące będą mogły przemieszczać się w określonych odstępach czasowych do pracy przy innym stoliku. Drugi dzień, 12 lutego, obejmie spotkania i dyskusję nad działaniami równościowymi organizacji pozarządowych, a także przeznaczony zostanie na zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas konferencji będzie także możliwość poznania perspektywy przeciwdziałania dyskryminacji i wsparcia działań antydyskryminacyjnych z poziomy instytucjonalnego na przykładzie działań Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ostatnie posty
Zobacz wszystkieInteraktywny portal Niemilknące Echa to nowe narzędzie dla nauczycielek i nauczycieli oraz edukatorek i edukatorów uczących przedmiotów...