Warsztaty WenDo dla uczennic liceum
W weekend, 06-07 lutego 2016 r., w przybudówce zostały przeprowadzone warsztaty WenDo - treningu samoobrony i asertywności dla trzynastu dziewcząt (licealistek) w ramach Akademii Treningu WenDo - Upełnomocnienie Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Były to jedne z 15. bezpłatnych warsztatów dyplomowych prowadzonych w Polsce przez trenerki WenDo. Uczennice, które zgłosiły się na zajęcia, zdecydowały się na wspólną pracę obejmującą 6 godzin warsztatowych każdego dnia. Celem działań było podniesienie umiejętności w zakresie skutecznej, spójnej, asertywnej komunikacji; rozpoznawania i diagnozowania sytuacji przekraczania granic; podejmowania decyzji; reagowania na sytuacje przekraczania granic, dyskryminację i przemoc ze względu na płeć i inne; samoobrony fizycznej w sytuacjach ataku/napaści. Dziewczęta otrzymały certyfikat uczestnictwa w warsztatach, a także zostały wyposażone w umiejętności z zakresu asertywności i samoobrony.
WenDo to w polskim tłumaczeniu „Droga Kobiet". WenDo jest jedyną w Polsce metodą samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet*, która łączy metody samoobrony fizycznej i psychicznej. Od "zwykłej" samoobrony WenDo różni się między innymi tym, że bardzo duże znaczenie przywiązuje do wzmacniania umiejętności związanych z asertywną komunikacją. WenDo to jedyna w Polsce metoda samoobrony uwzględniająca perspektywę płci społeczno - kulturowej (gender) i perspektywę feministyczną. W kontekście społeczno-politycznym uwrażliwia i pomaga identyfikować przypadki dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, kolor skóry, niepełnosprawność, orientację psychoseksualną i in. Daje możliwość przyjrzenia się własnej socjalizacji, narzuconym społecznie normom i rolom oraz własnym wyobrażeniom na ich temat.
WenDo stanowią warsztaty budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony dla dziewcząt i kobiet oraz osób socjalizowanych do roli kobiety. Dzięki realizacji warsztatów w zajęciach upełnomocniających w całej Polsce będzie mogło wziąć udział prawie 200 kobiet i dziewcząt*, w tym należących do mniejszości narodowych i etnicznych, migrantek, kobiet* nieheteronormatywnych, z niepełnosprawnościami, seniorek itd. Będzie to mozliwe dzięki prowadzeniu spotkań przez osoby uczestniczące w Akademii Treningu WenDo - Upełnomocnienie Przeciw Przemocy ze względu na Płeć, które ukończyły ok. 350 godzin zajęć w szkole trenerskiej przygotowującej do profesjonalnej i samodzielnej pracy edukacyjnej w zakresie przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć - głównie wobec kobiet i dziewczynek (w tym należących do mniejszości) metodą WenDo, bazującą na modelu upełnomocnienia (empowerment).
Udział w warsztatach jest bezpłatny dzięki pokryciu części kosztów z dotacji, wolontaryjnie wykonywanej pracy oraz wsparciu organizacji i instytucji lokalnych. Warsztaty realizowane są w ramach projektów „Perspektywa antydyskryminacyjna w programach przeciw przemocy" oraz „Zatrzymać przemoc - kompleksowy system wsparcia i oddziaływań terapeutycznych dla osób doświadczających przemocy ze względu na płeć".
Informacje o projektach, w ramach których odbywa się Akademia: Projekt nr E3/0851 realizowany jest w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt nr 171/NMF/XII/N realizowany jest w ramach Programu PL14 „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć" w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Został objęty patronatami i matronatami honorowymi i medialnymi przez Rzecznik Praw Obywatelskich - prof. Irenę Lipowicz, Pełnomocniczkę Rządu ds. Równego Traktowania - prof. Małgorzatę Fuszarę, Wojewodę Małopolskiego - Jerzego Millera, pismo feministyczne Zadra, Radio TOK FM - Pierwsze Radio Informacyjne oraz portal ngo.pl.