top of page

Podróż po "his"torycznym St. Louis

Jak wskazałam we wcześniejszym poście, w czwartek udało nam się również zwiedzić Muzeum Historii St. Louis. Obiekt został pomyślany tak, by połączyć ze sobą historię z nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Dzięki takim rozwiązaniom przestrzeń cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających, zwłaszcza dzieci. Ja przemierzałam ten obiekt nastawiona na poszukiwanie herstoryczności oraz informacji dotyczących zagadnień równości, szczególnie związanych z orientacją psychoseksualną i tematyką disability studies. Oto, co udało mi się zarejestrować obiektywem (wybrane zdjęcia).


Herstorycznie po historii:

Życie kobiet pracujących w domu - połowa ze wszystkich pracujących kobiet w 1875 roku była pomocami domowym, zajmującymi się generalnie niewdzięczną pracą w nieograniczonym czasie, pozbawionymi intymności i otrzymującymi żałosne zarobki. Kobiety przebywały na służbie przez sześć i pół dni w tygodniu, zazwyczaj posiadając tylko wolny wieczór w niedzielę.


Kobieca strefa możliwości w St. Louis zaczęła powoli otwierać się w 1875 roku. Napływanie kobiet do znajdujących się w centrum miasta domów towarowych złamało tabu dotyczące tego, że kobiety są osamotnione w życiu publicznym. Praca poza domem, w biurze, fabryce czy domu handlowym okazała się osiągalna. Jednakże, prawie wszyscy pracodawcy nadal płacili kobietom zbyt mało, by mogły utrzymać się samodzielnie.

Zakłócanie spokoju publicznego, używanie przekleństw, bycie nietrzeźwą na ulicy, prostytuowanie się czy zajmowanie się działalnością w domach publicznych sankcjonowało aresztowaniem i odbywaniem kary podobnej do mężczyzn - rozrąbywaniem kamieni. Takiej karze poddano wówczas ok. 1,123 kobiety.


Główna tendencja "odchudzająca" kobiece stroje pojawiła się w 1870 roku. We wcześniejszych dekadach dominującym stylem była słynna krynolina, a stworzone z niej sukienki-klatki prawie uniemożliwiały siadanie w wagonach czy robienie czegokolwiek funkcjonalnego.


Kto będzie pilnował dzieci, kiedy matki pójdą do głosowania? Ta sama osoba, która będzie pilnowała dzieci, kiedy matki pójdą zapłacić swoje podatki.


Równe prawa nie są specjalnymi prawami.


Na początku 1970 roku wielebny Carol Cureton ufundował St. Louis's Metropolitan Community Church (MCC). Kościół dał gejom i lesbijkom dom nie tylko na poziomie religijnej służby, ale także dla politycznego aktywizmu.


Na początku 1970 roku lokalne instytucje oraz indywidualni_e aktywiści_stki stworzyli_ły w St. Louis ważne miejsce do narodowego poruszenia, tworząc tym samym centrum możliwości dla osób z niepełnosprawnościami walczącymi o dostęp do edukacji, świadczeń czy społeczego życia.


Gini Laurie, zwana także "babcią" niezależnego ruchu, namawiała osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności do wspólnej pracy i walki, by zakończyć instytucjonalizację i zdobyć samodzielność w życiu. Zmarła w 1989 roku na krótko przed tym, jak zrealizowano jej cel związany z równością praw dla osób z niepełnosprawnościami.


Margaret Kuhnert w 1943 roku rozpoczęła pracę w fabryce Scullin Steel, gdzie zajmowała się testowaniem farb w labolatorium chemicznym. Decyzja o pracy w tym miejscu podyktowana była niemożnością wsparcia przez jej męża służby wojskowej w czasie II wojny światowej. W fabryce pracowała przez trzy lata - w tym czasie jej dziećmi opiekowali się rodzice oraz mąż.





Najnowsze posty
Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page