top of page

Apel do Władz Rzeczpospolitej

LIST OTWARTY

NAUCZYCIELI I NAUCZYCIELEK WYRÓŻNIONYCH

NAGRODĄ IM. IRENY SENDLEROWEJ „ZA NAPRAWIANIE ŚWIATA”

My, nauczycielki i nauczyciele wyróżnieni Nagrodą im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, wyrażamy niepokój z powodu naruszania przez najwyższe organy państwowe zasady trójpodziału władzy, a także zasady praworządności, zapisanych w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Z troską obserwujemy narastający klimat konfrontacji i podziałów w życiu społecznym, daleki od oczekiwanego i zapowiadanego procesu przemian w duchu demokracji.


Naczelną zasadą życia Ireny Sendlerowej był szacunek dla innych i płynąca z niego solidarność wobec słabszych. Sendlerowa poświadczała te wartości całym swoim życiem, ratując żydowskie dzieci z warszawskiego getta i sprzeciwiając się łamaniu praw człowieka. Jako laureaci nagrody Jej imienia czujemy się w obowiązku wystąpić w imieniu wartości, które uosabiała.


Wierzymy, że fundamentem praw człowieka i wolności obywatelskich jest porządek demokratyczny, wraz z zasadami gwarantującymi jego trwałość, takimi jak szacunek dla obowiązującego prawa. Dotyczy to w pierwszej kolejności najwyższego aktu prawnego Rzeczpospolitej, jakim jest przyjęta w powszechnym referendum i wyrażająca najbardziej podstawowe wartości – konstytucja.


Jako pedagodzy nauczamy młodzież, że monteskiuszowska reguła trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą jest jedną z podstaw demokracji. Tłumaczymy dorastającym obywatelkom i obywatelom, że między tymi trzema rodzajami władzy powinna panować równowaga, pozwalająca im z jednej strony wzajemnie się wspierać, a z drugiej – kontrolować się i przeciwdziałać nadużyciom ze strony którejkolwiek z nich. Nasze obawy wzbudza zatem lekceważenie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego – jednego z najwyższych organów władzy sądowniczej – przez władzę wykonawczą i ustawodawczą, podobnie jak tryb pracy nad nową ustawą o Trybunale w Sejmie, który powinien przecież umożliwiać dochowanie standardów legislacyjnych i uchwalanie prawa w sposób rozważny i transparentny.


Zgłaszamy także swój sprzeciw wobec używanego przez przedstawicieli władzy wykluczającego języka, który jeszcze bardziej dzieli polskie społeczeństwo. ,Jako nauczyciele i pedagodzy jesteśmy świadomi, jak tragiczne bywały w przeszłości skutki mowy nienawiści, kiedy wojna na hasła i symbole przeradzała się w przemoc i agresję wobec innych. Tak jak Irena Sendlerowa uważamy, że szacunek należny jest wszystkim ludziom i że polskość może mieć wiele odcieni.


Swymi codziennymi działaniami edukacyjnymi staramy się wychowywać młodzież na światłe obywatelki i światłych obywateli Rzeczpospolitej, Europy i świata – na osoby wrażliwe, tolerancyjne i otwarte. Działania centralnych władz wykonawczych i ustawodawczych powinny stanowić modelowy przykład dla młodych ludzi ,mających tworzyć w przyszłości demokratyczne społeczeństwo obywatelskie naszego kraju.


Apelujemy do wszystkich władz Rzeczpospolitej o przestrzeganie najwyższego prawa w państwie oraz budowanie ładu społecznego opartego na poszanowaniu fundamentalnych wartości demokracji, jakimi jest min. pluralizm i pokojowe współistnienie w różnorodności.


Urszula Antosz-Rekucka, wyróżniona w IX edycji Nagrody

Mariusz Cielecki, wyróżniony w VII edycji Nagrody

Zofia Cofałka, wyróżniona w VI edycji Nagrody

Grażyna Ferenc, laureatka V edycji Nagrody

Lucyna Gizińska, wyróżniona w III edycji Nagrody

Paweł Janicki, wyróżniony w IX edycji Nagrody

Katarzyna Łaziuk, wyróżniona w VIII edycji Nagrody

Izabela Kaleta, wyróżniona w VII edycji Nagrody

Tomasz Kocur-Malec, wyróżniony w VIII edycji Nagrody

Anna Janina Kloza, laureatka II edycji Nagrody

Magdalena Lewkowicz, wyróżniona w VIII edycji Nagrody

Elżbieta Maćkowska, wyróżniona w III edycji Nagrody

Adam Musiał, wyróżniony w VIII edycji Nagrody

Monika Niedźwiecka, wyróżniona w IX edycji Nagrody

Olga Gronowska-Pszczoła, wyróżniona w IX edycji Nagrody

Marzanna Pogorzelska, laureatka IV edycji Nagrody

Małgorzata Rusiłowicz, laureatka VI edycji Nagrody

Mariusz Sokołowski, wyróżniony w VI edycji Nagrody

Katarzyna Strycharska, wyróżniona w VI edycji Nagrody

Barbara Subko, wyróżniona w VII edycji Nagrody

Robert Szuchta, laureat I edycji Nagrody

Piotr Ulatowski, wyróżniony w V edycji Nagrody

Ewelina Waląg, wyróżniona w VII edycji Nagrody

Anna Włodek, wyróżniona w VII edycji Nagrody

Teresa Witkowska, wyróżniona w VII edycji Nagrody

Katarzyna Zabłocka, wyróżniona w IX edycji Nagrody

Swoje poparcie można wyrazić TUTAJ.


Najnowsze posty
Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page