top of page

Żywa Biblioteka w liceum

Działaniem zamykającym akcję "16 dni" w naszej szkole było przedsięwzięcie pod nazwą "Żywa Biblioteka". Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch promujący prawa człowieka i dialog społeczny, który od 2007 roku obency jest w tej postaci w Polsce. Organizacją, która czuwa nad Ż̇ywą Biblioteką i dba o jej jakość, jest Human Library Organization. Human Library Organization zaprosiła do współpracy Stowarzyszenie Diversja – organizatora Żywej Biblioteki Wrocław, aby wdrożyć proces standaryzacji Żywej Biblioteki. Od kwietnia 2015 roku, Stowarzyszenie Diversja, wraz z partnerem – Stowarzyszeniem Lambda Warszawa - realizuje projekt „Rozwój Żywych Bibliotek w Polsce – przeciwdziałajmy dyskryminacji lokalnie”, w ramach którego przeprowadzona została ta inicjatywa w naszym liceum.


Jak można przeczytać na polskiej stronie projektu: "Podobnie jak w prawdziwej bibliotece, Czytelnik/czka Żywej Biblioteki może wybierać z całego szeregu tytułów. Różnica polega na tym, że książkami są tu ludzie, a zamiast czytania jest rozmowa. Czytelnik/czka, który/a przychodzi do Żywej Biblioteki, rejestruje się i dostaje kartę biblioteczą. Następnie zapoznaje się z Katalogiem dostępnych tytułów Żywych Książek - ludzi reprezentujących grupy, z którymi związane są stereotypy i uprzedzenia. Wybór Żywych Książek jest odpowiedzią na aktualne potrzeby danej społeczności i opiera się na lokalnym kontekście. Stworzenie przestrzeni do dialogu między osobami pochodzącymi z różnych środowisk, kontekstów to jeden z najlepszych sposobów zwalczania uprzedzeń i budowaniu silniejszych więzi społecznych. Żywa Biblioteka zapewnia bezpieczne miejsce na pełne szacunku rozmowy, w których można zadawać pytania i dzielić się doświadczeniami. Żywa Biblioteka, poprzez budowanie zaufania i szczery kontakt z drugim człowiekiem, pozwala przeciwstawiać się uprzedzeniom, stygmatyzacji i dyskryminacji".


Żywa Biblioteka stanowi innowacyjny sposób mierzenia się ze stereotypami, umożliwiając spotkanie z Drugim/Innym. Poprzez zastosowany mechanizm biblioteki - skupiony wokół rozmowy otwartej na zadawanie pytań - daje przestrzeń do namysłu i ewentualnej możliwości wprowadzenia pozytywnych zmian w myśleniu czy postrzeganiu osób, które mogą zostawać poddawane marginalizacji społecznej.


Uczestnictwo w spotkaniu z "książkami" w ramach Żywej Biblioteki było oparte na dobrowolności uczniów i uczennic liceum. Skupiając się na swoich potrzebach oraz własnych granicach wybierali z "katalogu" "książki", których historia najbardziej ich zainteresowała. Wówczas podejmowali pełną szacunku rozmowę, by poznać wybrany "tytuł", a tym samym otworzyć przed sobą możliwość zweryfikowania sposobu myślenia. Zgodnie z przyjętą zasadą projektu - "Czytelnik/czka zostaje jednak sam/a z decyzją, na ile rozmowa zmieniła ich myślenie. I nawet jeśli Żywa Książka i Czytelnik/czka nie zmienią o sobie zdania, to po rozmowie będą wiedzieli o sobie trochę więcej, a to pomaga w zrozumieniu innej perspektywy".


Dziękuję serdecznie wszystkim osobom, które chciały stworzyć przestrzeń do dyskusji, a przede wszystkim "książkom", wolontariusz_k_om otwartym na spotkanie. Jestem wdzięczna także innym "książkom" z polskiego "katalogu" deklarującym chęć uczestnictwa w naszym działaniu, ale nie mogącym przyjechać z powodu dodatkowych zobowiązań i rozmaitych działań związanych z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Mam nadzieję, że spotkamy się przy kolejnych inicjatywach.


Najnowsze posty
Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page