Z wizytą w Gminie Żydowskiej w Poznaniu
W ramach tematyki wielokulturowej oraz poznawania kwestii dotyczących tradycji żydowskiej na zajęciach z innowacji pedagogicznej grupa uczennic, tegorocznych maturzystek, wzięła udział w wyjeździe do Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Było to ciekawe wydarzenie nie tylko pod względem możliwości pobytu w przestrzeni związanej z kulturą Żydów i Żydówek, ale przede wszystkim spotkania z niezwykle ciekawą, charyzmatyczną i nie dającą przejść obok siebie obojętnie kobietą. Mam tu na myśli przewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP - Panią Alicję Kobus Bromberger. Cechy charakteru przewodniczącej, jak ogromna pewność siebie, poczucie humoru, świadomość własnej wartości, wytrwałość oraz nastawienie na cel z pewnością przyczyniły się do łatwiejszego zrealizowania wielu przedsięwzięć, choć na swej drodze Pani Kobus spotkała także wiele przeciwności.
Gmina Żydowska początkowo mieściła się przy ulicy Kosińskiego 26, ale w 2003 roku przeniosła się na ulicę Stawną 10. W obu miejscach jej działalność dała konkretne efekty. Do najważniejszych inicjatyw należały m.in. renowacja cmentarzy żydowskich w całej Polsce, obchody rocznicy utworzenia państwa Izrael czy organizacja uroczystości wręczenia medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Tu warto zaznaczyć, że doszło również do spotkania z Ireną Sendlerową, a po jej śmierci działania Pani Kobus zaowocowały powstaniem nowej odmiany tulipana - Tulipa Triumph "Irena Sendler", będącego rośliną o kwiatach w kolorze ognistej czerwieni, z żółtą plamką na dnie kielicha, którą widać także z zewnątrz.
Niezwykle istotnym przedsięwzieciem była renowację miejsca spoczynku słynnego rabina Akivy Egera przy ulicy Głogowskiej, gdzie mieszczą się Targi Poznańskie. Umiejętność zbudowania dialogu z mieszkańcami i mieszkankami przyczyniła się do upamiętnienia tego miejsca oraz stworzenia przestrzeni pamięci odwiedzanej przez Żydów oraz Żydówki.
Działaność Gminy objęła ponadto stworzenie synagogi i wprowadzenie do niej świętej Tory wraz z utworzeniem fundacji Synagoga Nowa. Miałyśmy okazję wejścia do synagogi i zapoznania się ze znajdującymi się tam elementami kultu. W ten sposób wiadomości wyniesione z zajęć mogły zostać poddane weryfikacji i nabrać namacalnego kształtu.
Mam nadzieję, że wizyta z poznańskiej Gminie Żydowskiej w jakiejś mierze pozostanie ważnym doświadczeniem moich uczennic. Dla mnie niezwykle cennym była możliwość wsłuchania się w herstoryczność, bowiem wysłuchałam nie tylko głosu Żydówki, ale przede wszystkim kobiety, która dokonała wielu, wydawałoby się, niemożliwych przedsięwzięć. Jeszcze raz dziękuję za otwartość na kontakt z nami.