Moje pierwsze ambasadorskie spotkanie
W dniach 18-19 września 2015 roku wzięłam udział w V Zjeździe Ambasadorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dwudniowe spotkanie zorganizowane zostało przez MHŻP przy współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Dzięki przedsięwzięciu mogłam bezpośrednio spotkać się z 23. nowymi osobami biorącymi udział w projekcie oraz 27. nauczyciel_k_ami, którzy/które w działaniach uczestniczą od wielu lat. Jak wskazują organizatorzy: "Program Ambasadorzy Muzeum Historii Żydów Polskich skierowany jest do nauczycieli i metodyków nauczania. Jego celem jest budowa ogólnopolskiej sieci współpracowników regionalnych – ekspertów szkolących także innych nauczycieli. Zależy nam na zbudowaniu trwałej relacji z najlepiej wykształconymi i najaktywniejszymi pedagogami z całej Polski, którzy będą w stanie kompetentnie i z zaangażowaniem reprezentować Muzeum".
Pierwszego dnia w ośrodku szkoleniowym jako reprezentki_anci 15 różnych województw miałyśmy_eliśmy możliwość poznania się, wymiany doświadczeń oraz omówienia współpracy dotyczącej tematyki żydowskiej. Wieczorem - dzięki współpracy z Gutek Film - przedpremierowo obejrzeliśmy festiwalowy film "Syn Szawła" w reżyserii László Nemesa. Produkcja otrzymała Grand Prix na Festiwalu w Cannes i stanowiła niezwykle wyraźny debiut węgierskiego artysty. Odwołując się do opisu filmu można wskazać, iż ukazuje on piekło oczami jednostki: "Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był".
Drugiego dnia spotkali_łyśmy się w przestrzeni Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie przeszli_łyśmy szkolenie „Nauczanie antydyskryminacyjne – praktyki, metody, projekty” prowadzone przez Dominikę Cieślikowską (Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej), Annę Stefaniak (Centrum Badań nad Uprzedzeniami) oraz Dagmarę Mańkę-Wizor (Muzeum Historii Żydów Polskich). Nasze sieciujące spotkanie zakończyli_łyśmy zwiedzaniem wystawy stałej oraz podejmowaniem decyzji o dalszych wspólnych działaniach.