Krakowska wystawa o tematyce genderowej
Na początku lipca miałam okazję uczestnczenia w zorganizowanym wyjściu do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie przeznaczonym dla 30 edukatorek z całej Polski. Celem spotkania było zwiedzenie wystawy "Gender w sztuce", przentującej 40 prac międzynarodowych artystów i artystek. Tym samym mogłam poznać ciekawy merytorycznie program, który w odważny sposób porusza ważne artystycznie i społecznie kwestie.
Jak wskazali sami organizatorzy wystawy:
"Gender to płeć kulturowa. Studia genderowe badają zależność płci od historii i kultury. Kim w danym świecie jest mężczyzna i kobieta, zależy w dużym stopniu od tego, kto manipuluje tymi wizerunkami. Przez wieki koncepcja gender znajdowała się w rękach religii, które osobom odmiennych płci narzucały „odpowiednie” dla nich role społeczne. Trwało to na tyle długo, że w przekonaniu wielu ludzi stało się prawem natury. Zdecydowana większość religii sprowadziła kobietę do roli płci słabszej, głupszej i podporządkowanej. Nadal niektórym wydaje się to „naturalne”. Obecnie próbujemy zrozumieć mechanizmy tej manipulacji i doprowadzić do sytuacji, która zapewniłaby wszystkim płciom pełną godność i takie same prawa. Dążymy do tego, aby płeć przestała być produktem ideologicznym, a stała się indywidualną decyzją człowieka, najbliższą jego poczuciu identyfikacji. Wystawa w MOCAK-u wpisuje się w obszar tych refleksji, badań i postulatów".
W tym miejscu składam serdeczne podziękowania za umożliwienie zwiedzenia ekspozycji. Chciałybym szczególnie podziękować Pani Karinie Jarzyńskiej z Działu Edukacji krakowskiej placówki, która w trudnych warunkach presji czasowej zorganizowała dla uczestniczek dwie tury oprowadzania po MOCAK-u. Do bardzo ciekawego oprowadzania wprowadziła elementy warsztatów i w interesujący, przystępny oraz serdeczny i otwarty na wszystkie potrzeby osób zwiedzających sposób, przedstawiła samo Muzeum.
fot. Dział Edukacji MOCAK-u.