Nasz sukces w "Jestem szefową"
Ogólnopolski konkurs „Jestem Szefową” to wspólna inicjatywa Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania realizowana we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Głównym celem przedsięwzięcia jest przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet – liderek wśród młodzieży. Konkurs skierowany jest do uczennic I i II klas szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zainteresowanych wzmacnianiem swoich zdolności przywódczych. Uczestniczki konkursu przygotowują prace na temat „Jestem szefową”, które ocenia Kapituła konkursu złożona z liderek i liderów polskiej sceny politycznej oraz gospodarczej. Pojęcie „szefowej” obejmuje wszystkie obszary aktywności społecznej i zawodowej. Uczestniczki konkursu mają za zadanie wyobrazić sobie siebie w roli przywódczej i opisać, jakie mają cele, co robią na tym stanowisku, dlaczego zdecydowały się je pełnić, czy to, że są kobietami ma wpływ na sprawowanie władzy.
Dwudniowy pobyt w Warszawie przepełniony rozmaitymi spotkaniami oraz warsztatami liderskimi miał swoją uroczystą oprawę zwłaszcza 17 czerwca 2015 r. Wówczas w Sali Kolumnowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników VI edycji ogólnopolskiego konkursu JESTEM SZEFOWĄ – wspólnej inicjatywy Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania realizowanej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Uroczystość poprowadziła aktorka Katarzyna Żak.
Z prawie 400 prac zgłoszonych na VI edycję konkursu Kapituła konkursu na posiedzeniu w dniu 29 maja br. wybrała 15 finalistek VI edycji, w tym laureatki I, II i III miejsca. Wśród tegorocznych finalistek znalazła się Agata Wietrzykowska, uczennica klasy 2a z Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Górze, która w swojej pracy połączyła tematykę dotyczącą osób z niepełnosprawnościami z działaniami ambasadorskimi. Efektem twórczej wypowiedzi, ale także zaangażowania Agaty w róznorakie inicjatywy zarówno na poziomie lokalnym, ogólnopolskim, jak i międzynarodowym było zdobycie aż trzech wyróżnień:
- wyróżnienia od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,
- wyróżnienia od Firmy Procter&Gamble,
- wyróżnienia od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
To ogromny sukces Agaty, który cieszy tym bardziej, iż uczennica może reprezentować nas w Bostonie w projekcie "Women2Women", jeśli oczywiscie uda się nam zdobyć na to fundusze (o inicjatywie pisałam we wcześniejszym poście).
Specjalne wyróżnienie Ministra Edukacji Narodowej otrzymałam także i ja - „za wspieranie i promowanie przywództwa dziewcząt”. Cieszę się, że dostrzeżono, iż moje uczennice były finalistkami oraz laureatkami czterech edycji konkursu „Jestem szefową”. W tym miejscu serdecznie dziękuję wszystkim dziewczętom, które wzięły udział w tym przedsięwzięciu. A były to: Ewelina Kędzierska (finalistka, 2011), Jessica Ali (uczestniczka, 2011), Agnieszka Górecka (finalistka, laureatka, 2012), Magdalena Szankowska (finalistka, wyróżniona 2013), Magdalena Szankowska (uczestniczka, 2014), Agata Wietrzykowska (finalistka, wyróżniona, 2015).
Jak wskazała Pełnomocniczka Rządu do spraw równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara: „Kobiety są świetnymi mentorkami (...), są osobami, które innym pomagają budować swoją karierę”. Zaznaczyła, że bardzo ważne są również współpraca oraz wzajemna wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy kobietami a mężczyznami. Wiem, że przed moimi dziewczynami stoi wiele możliwości, a one jako liderki poradzą sobie także z przeciwnościami.
W tym roku oprócz dwudniowego pobytu w Warszawie został zaplanowany na październik czterodniowy program szkoleniowy dla finalistek wszystkich dotychczasowych edycji konkursu, rodziców/opiekunów oraz nauczycieli_ek.