Dni Afryki w górowskim liceum
W ramach obchodów Dni Afryki w górowskim liceum społeczność szkolna będzie miała możliwość zdobyć wiedzę na temat Afryki poza ujęciem stereotypowym i oferowanym poprzez media oraz biura turystyczne.
Oto program działań:
Środa, 27 maja 2015r.:
Warsztaty dla uczniów i uczennic "Afryka bez maski. Warsztaty postkolonialnego postrzegania Afryki subsaharyjskiej".
Tematyka warsztatów: Afryka subsaharyjska to prawdopodobnie najbardziej obarczona stereotypami część świata! Zaskakujące, biorąc pod uwagę jej ogromną różnorodność kulturową, hybrydyczność oraz dynamikę. Zrozumienie źródeł sztancowego postrzegania Afryki, wyrosłego w dużej mierze z ideologii kolonialnej i do dziś chętnie powielanego przez język mediów, pozwoli uczestnikom na zmianę perspektywy, podjęcie próby poznania kontekstu kulturowego omawianych zjawisk. Dowiemy się, że terminy takie, jak „historia”, „sztuka”, „tradycja”, mogą mieć wiele znaczeń, nie ma też jednej wersji historii. Spróbujemy dostrzec to, co wymyka się sztywnym kategoriom. Poznamy kosmopolityczny i synkretyczny wymiar „tradycji” afrykańskich: ten dynamiczny, często „niewygodny” dla biur turystycznych. Spróbujemy dostrzec Afrykę subsaharyjską bez maski.
Prowadzenie: dr Karolina Marcinkowska - antropolożka, od ok. 10 lat prowadzi autorskie prelekcje dotyczące sztuki Afryki, współczesnych zjawisk kulturowych w Afryce i międzykulturowości m.in. na Uniwersytecie Otwartym UW, w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, na wydziale Kulturoznawstwa UKSW i w ramach wydarzeń kulturalnych związanych z Afryką. Obecnie pracuje w Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita w Warszawie, jest pomysłodawczynią i organizatorem inicjatywy AFRICA REMIX.
Czwartek, 28 maja 2015r.:
Wykład dla całej społeczności szkolnej - Obraz Afryki.
Tematyka spotkania: Wielokulturowość, integracja, imigracja, międzykulturowość.
Warsztaty dla klasy humanistycznej.
Tematyka spotkania: Jak pisać i mówić o Afryce, by nie powielać postaw dyskryminacyjnych? Nowe standardy dla mediów - Info Migrant.
Prowadzenie:
Mamadou Diouf - doktor weterynarii, poeta, muzyk, współtwórca portalu Afryka.org. i fundator Fundacji Afryka Inaczej. Urodził się w Senegalu. Od prawie 30 lat mieszka w Warszawie. Od końca lat 90. przybliża Polakom afrykańską rzeczywistość. Odziera ją ze stereotypów i pokazuje jej wielokulturowy aspekt. Robi to bez skrępowania, jako człowiek stąd. Zna dobrze historię Polski, a tę najnowszą jej część przeżył już osobiście.
Działania realizowane są w ramach projektu "Równa szkoła".