Zaproszenie na konferencję równościową 24 lutego i działania wokół wydarzenia - LO w Górze
Serdecznie zapraszam wszystkich - dyrektorów_ki, nauczycieli_ki, pedagogów_żki oraz zainteresowane osoby - do uczestniczenia w działaniach propagujących edukację antydyskryminacyjną zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym z 10.05.2013r. Wszystkie przedsięwzięcia odbędą się w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Górze. Oto proponowane działania:
Od 19 lutego do 04 marca 2015 roku w przestrzeni liceum prezentowana będzie wystawa projektu "Berlin - Yogyakarta".
Na tytuł wystawy składają się nazwy dwóch miast z dwóch kontynentów, podkreślając globalną skalę zarówno zjawiska wykluczania jak i obowiązywania praw człowieka. Z nazwą Yogyakarty łączy się aktualna część wystawy, Berlinowi przypisany jest jej aspekt historyczny. Szkicuje on początki i osiągnięcia ruchu na rzecz emancypacji osób nieheteroseksualnych oraz przedstawia historię ich prześladowań przez nazistów.
Celem projektu "Berlin - Yogyakarta" jest przypomnienie historii prześladowań gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych przez nazistów podczas ich panowania w Europie oraz podkreślenie, że prawa człowieka są niezbywalne i przysługują każdemu człowiekowi, również osobom nieheteroseksualnym.
Refleksja nad tragedią II wojny światowej skutkowała wydaniem szeregu dokumentów podkreślających wagę praw człowieka i obywatela, w tym Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ oraz tzw. "Zasad Yogyakarty".
"Zasady" zostały opublikowane w 2006 roku w formie deklaracji w mieście Yogyakarta przez Międzynarodową Komisję Prawników, organizację pozarządową założoną przed 50 laty w Berlinie. Deklaracja stanowi zbiór międzynarodowych standardów stosowania praw człowieka w odniesieniu do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej.
Pragniemy włączyć do polskiej pamięci zbiorowej przemilczane ofiary nazistowskiego totalitaryzmu.
We wtorek 24 lutego 2015 zapraszam na konferencję dla nauczycieli_ek, pedagożek_gów, dyrektorów_ek szkół powiatu i gminy Góra.
Temat: Przykłady historyczne we współczesnej edukacji antydyskryminacyjnej.
Cele: propagowanie w środowisku lokalnym edukacji antydyskryminacyjnej zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dn. 10.05.2013r.; wskazywanie działań przeciwdziałania przemocy motywowanej uprzedzeniami; przekazanie wiedzy na temat dyskryminacji opartej na różnych przesłankach; przedstawienie opresyjności wobec osób homoseksualnych w ujęciu historycznym i współczesnym; zwiedzanie wystawy.
Program konferencji:
08.30 – 09.00 Rejestracja.
09.00 - 09.15 Przywitanie zebranych, przedstawienie celów i programu konferencji.
09.15 – 09.30 Wprowadzenie do tematu.
09:30 - 11:30 Dwa równoległe warsztaty.
Warsztat równościowy – wpływ dyskryminacji opartej na różnych przesłankach na rozwój i życie człowieka.
Warsztat równościowy dla dyrektorów_ek - "Bujny żywot powtarzanych opinii".
11:30 – 12.00 Przerwa i poczęstunek.
12:00-12:45 Wpływ wykluczenia na życie rodziny – wystąpienie rodzica z Akademii Zaangażowanego Rodzica.
12:45 – 13:15 Referat "Zamordowana jako Żydówka? Zamordowana jako lesbijka? Nieheteronormatywna narracja o Shoah w <Aimee i Jaguar> Eriki Fischer".
Dyskusja.
13.15 – 13.30 Przerwa i poczęstunek.
13:30 – 14:15 Oprowadzenie po wystawie projektu "Berlin - Yogyakarta" przez kuratorkę.
14:15 – 14:45 Prezentacja publikacji równościowych oraz założeń programu dla szkół „Równa szkoła”.
14.45 – 15.00 Podsumowanie i zakończenie konferencji. Wręczenie zaświadczeń i materiałów.
W środę 25 lutego 2015 odbędzie się wieczór filmowy w Pracowni Filmoteki Szkolnej.
Cele: propagowanie w środowisku lokalnym edukacji antydyskryminacyjnej zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dn. 10.05.2013r.; promowanie edukacji filmowej; przekazanie wiedzy na temat dyskryminacji opartej na różnych przesłankach; przedstawienie opresyjności wobec osób homoseksualnych w ujęciu historycznym i współczesnym.
16:00 – 16:15 Wstęp do filmów.
16:15 – 18:00 Projekcje wybranych filmów z wystawy projektu „Berlin – Yogyakarta”.
18:00 – 19:00 Dyskusja.
Wszystkie zainteresowane osoby proszę o potwierdzenie udziału do niedzieli 21 lutego - w celu zebrania odpowiedniej liczby zaświadczeń i materiałów pokonferencyjnych.
Konferencja organizowana przez LO im. A Mickiewicza w Górze we współpracy z Kampanią Przeciw Homofobii. Projekt realizowany za wsparciem Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość.
Serdecznie zapraszam!
LILLY WUST i FELICE SCHRAGENHEIM (od prawej) nad podberlińskim jeziorem, na kilka godzin przed aresztowaniem Felice przez Gestapo, 21 sierpnia 1944 roku. Na kanwie historii ich miłości powstały książka i film „Aimée i Jaguar”. Lilly była nazistką i antysemitką, Felice –Żydówką i działaczką żydowskiego ruchu oporu. Poznały się latem 1942 roku, po czterech miesiącach Lilly zaczęła ukrywać Felice w swoim mieszkaniu.