top of page

Spotkanie wokół "Encyklopedii gender. Płeć w kulturze" już w poniedziałek, 19 stycznia w Poznaniu

Serdecznie zapraszam na spotkanie z redaktorkami i autor(k)ami "Encyklopedii gender", które odbędzie się w Poznaniu 19 stycznia 2015 roku o godz. 19.00 w Cichej Kunie (ul. św. Marcin obok kina Muza). Będzie wówczas można porozmawiać z Kazimierą Szczuką, Agnieszką Mrozik oraz ze związanymi z Poznaniem - Moniką Bakke, Maciejem Dudą, Agnieszką Gajewską, Joanną Krajewską, Ewą Kraskowską, Lucyną Marzec i Błażejem Wrakockim.


*** Czym jest "Encyklopedia gender"?


To 4 lata pracy, 100 badaczek i badaczy, blisko 200 haseł.

Encyklopedia gender. Płeć w kulturze to przystępnie napisane i obszerne kompendium wiedzy o jednej z prężniej rozwijających się subdyscyplin współczesnej humanistyki. W blisko 200 hasłach podsumowuje stan badań gender studies na Zachodzie i w Polsce; wyczerpująco i merytorycznie wprowadza w historię studiów feministycznych i queer.

Tematyka płci kulturowej dotąd przedstawiana była głównie w mediach stereotypowo i niemerytorycznie, często pełniąc rolę politycznego straszaka w debacie publicznej, lub ograniczana do hermetycznej akademickiej dyskusji. Encyklopedia gender przystępnym językiem opowiada o humanistyce, nie rezygnując z naukowego warsztatu. Polscy czytelnicy nie mieli do tej pory dostępu do tak przekrojowej publikacji na ten temat.

*** Goście:

KAZIMIERA SZCZUKA - historyczka i krytyczka literatury. Uczennica profesor Marii Janion. Wykładowczyni Gender Studies IBL PAN, współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 marca, współtwórczyni pierwszych warszawskich Manif. Członkini założycielka partii Zielonii 2004. Obecnie związana z Krytyką Polityczną i Feminoteką. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet Polskich i tajnej kobiecej loży kulinarnej. Prowadziła programy telewizyjne takie jak „Dobre Książki”, „Pegaz”, „Wydanie Drugie Poprawione” i „Najsłabsze ogniwo”.

AGNIESZKA MROZIK - doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa w IBL PAN. Autorka książki "Akuszerki transformacji" poświęconej przemianom tożsamości Polek w literaturze kobiecej i dyskursie feministycznym po 1989 roku. Absolwentka warszawskiej polonistyki i amerykanistyki. Członkini zarządu Fundacji Gender Center. Redaktorka kwartalnika kulturalno-politycznego „Bez Dogmatu”.

dr hab. MONIKA BAKKE - autorka prac o sztuce i estetyce współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem posthumanistycznej, genderowej i międzykulturowej perspektywy. Pracuje na Wydziale Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Publikowała m.in. w „Kulturze Współczesnej”, „Tekstach Drugich”, „Er(r)go”, „Didaskaliach”, „Obiegu”, „Parallax”, „Czasie Kultury”, a także katalogach wystaw oraz wielu pracach zbiorowych wydawanych w kraju i zagranicą. Jest autorką książek "Ciało otwarte" oraz "Bio-transfiguracje. Sztuka i estetyka posthumanizmu".

dr MACIEJ DUDA - redaktor i krytyk literacki, członek Pracowni Krytyki Feministycznej UAM. Od 2008 roku prowadzi zajęcia autorskie oraz kursowe w IFPiK UAM, od 2011 jest wykładowcą w ramach Gender Studies UAM, od 2012 roku wykładowca w ramach Podyplomowego studium Gender mainstreaming przy IBL PAN. Autor książki "Polskie Bałkany. Proza postjugosłowiańska w kontekście feministycznym, genderowym i postkolonialnym. Recepcja polska" oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących feminizmu, gender, queer i postkolonializmu w Polsce.

dr AGNIESZKA GAJEWSKA - literaturoznawczyni, wykładowczyni, autorka i aktywistka feministyczna. Opiekunka naukowa Genderowego Koła Literaturoznawczego UAM. Kieruje podyplomowymi studiami w zakresie gender, w latach 2007-2012 była kierowniczką Pracowni Krytyki Feministycznej. Autorka książki "Hasło: Feminizm".

dr JOANNA KRAJEWSKA - doktor nauk humanistycznych współpracująca z Zakładem Literatury XX Wieku, Teorii Literatury i Sztuki Przekładu. Obroniła pracę doktorską "Spór o literaturę kobiecą w Dwudziestoleciu międzywojennym", której promotorką była prof. dr hab. Ewa Kraskowska.

prof. zw. dr hab. EWA KRASKOWSKA - literaturoznawczyni, sporadycznie tłumaczka współczesnej prozy brytyjskiej, kierowniczka Zakładu Literatury XX Wieku, Teorii Literatury i Sztuki Przekładu. Autorka licznych artykułów z zakresu teorii literatury, krytyki genderowej, historii literatury, translatologii, komparatystyki.

dr LUCYNA MARZEC - Prowadzi zajęcia na polonistyce i podyplomowych gender studies. Współpracuje z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci i Tożsamości Kulturowej UAM oraz Festiwalem No Women No Art, dla którego regularnie organizuje literackie przechadzki po Poznaniu. Stypendystka Fundacji UAM, Ministra Edukacji oraz Fundacji Rodziny Kulczyków.

dr BŁAŻEJ WARKOCKI - krytyk literacki, czasami publicysta. Wyróżniony w konkursie im. J. J. Lipskiego (2002); laureat stypendium artystycznego miasta Poznania za działalność krytycznoliteracką (2004). Współautor (razem z Przemysławem Czaplińskim, Maciejem Lecińskim i Elizą Szybowicz) "Kalendarium życia literackiego 1976 – 2000" oraz współredaktor (razem ze Zbyszkiem Sypniewskim) tomu zbiorowego Homofobia po polsku. W 2007 opublikował książkę "Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności", w 2013 r. nakładem Krytyki Politycznej ukazał się zbiór jego tekstów "Różowy język".

prowadzenie PRZEMYSŁAW GÓRECKI - przewodniczący Genderowego Koła Literaturoznawczego, współpracuje m.in. z Krytyką Polityczną, należy do redakcji "Repliki" i zespołu Biuletynu Polonistycznego IBL PAN. Członek Kampanii Przeciw Homofobii.

Patronat nad wydarzeniem objęły Krytyka Polityczna i Wydawnictwo Czarna Owca.



Najnowsze posty
Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page