Efekty "Lekcji na żywo o historii Żydów polskich" - wygraliśmy konkurs, wyróżniono nas na blogu prog
Życie jest pełne niespodzianek, a dobro zawsze wraca - być może są to wyświechtane frazesy, z którymi osłuchaliśmy się na co dzień, jednak zawierają w sobie wiele prawdy. Kiedy w czwartek wzięliśmy udział w "Lekcji na żywo" dotyczącej koegzystencji Polaków i Żydów polskich, dzięki której mogliśmy uczestniczyć w spacerze po Muzeum Historii Żydów Polskich, POLIN, spotkać się z Marią Seweryn oraz Maciejem Orłosiem, poznać dzieje obu narodów i stworzyć własny materiał ze zdjęć i definicji, nie sądziliśmy, iż skorzystanie z danej możliwości edukacyjnej przyniesie jeszcze więcej satysfakcji. Po transmisji, w której uczestniczyło blisko 400 tysięcy uczniów z całego kraju, wzięliśmy udział w konkursie dla szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorzy otrzymali bardzo dużo poprawnych odpowiedzi, dlatego zdecydowali się nagrodzić pierwszych 20 zgłoszeń z poprawnymi rozwiązaniami:
1. Jak się nazywał pierwszy dokument regulujący sytuację prawną polskich Żydów?
Pierwszym dokumentem nadającym przywileje Żydom był "Statut Kaliski" wydany w 1264 roku dla Żydów Księstwa Kaliskiego przez Bolesława Pobożnego. 2. W jakich językach była wydawana żydowska prasa w okresie międzywojennym? Wymień 3.
W języku polskim, hebrajskim i jidysz. 3. Jaka kara groziła Polakom za ukrywanie Żydów w okresie okupacji niemieckiej?
Za taką pomoc groziła kara śmierci.
Miło nam poinformować, że wśród szczęśliwców znaleźliśmy się także my i czekamy właśnie na przesłanie nagrody :)
Dodatkowo o naszym działaniu wspomnieli na FB programu "Nienawiść - jestem przeciw!" jego organizatorzy, zapraszając wszystkich do śledzenia relacji z "Lekcji na żywo" na blogu Szkoły Tolerancji prowadzonym przez nauczycielkę Ewelinę Waląg. Serdecznie dziękujemy za wyróżnienie :)