top of page

Kurs internetowy w ramach projektu "Nienawiść - jestem przeciw!"

Już dziś rusza kurs internetowy będący częścią naszego projektu "Nienawiść - jestem przeciw!".

W kursie wezmie udział 30-ści grup uczniów/uczennic i ich nauczycielek ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Grupy te wezmą udział w kursie interentowym, na którym zapoznają się ze zjawiskiem mowy nienawiści, dowiedzą się, jak mu się przeciwstawiać, gdzie zgłaszać jego przejawy oraz będą mieli szansę uwrażliwić się na różnorodność. Celem i zadaniem końcowym kursu będzie stworzenie przez każdą z grup lokalnej kampanii społecznej na rzecz przeciwdziałania mowie nienawiści. Grupy zachęcane zostają również do zgłoszenia tejże kampanii do konkursu Akcja Dehejtyzacja!


Mentorką naszej grupy jest Hanna Zielińska - animatorka kultury, trenerka antydyskryminacyjna oraz członkini Stowarzyszenia Praktyków Kultury.


Zalety kursu:

  • Zdobycie wiedzy - dodatkowe materiały dla uczniów i nauczycieli, prezentacje, teksty naukowe, filmiki;

  • Działanie praktyczne - ćwiczenia, ankiety, przekładanie wiedzy na lokalne działania;

  • Praca w grupie - poznanie i przećwiczenie pracy metodą projektu;

  • Wybór czasu i sposobu pracy - zależny od indywidualnych potrzeb uczestników i uczestniczek;



Jak zorganizowany jest kurs?:

  • Kurs prowadzony jest za pośrednictwem platformy DOBRZE UCZYMY, Każda grupa biorąca udział w kursie dostaje login i hasło dostępu. Materiał merytoryczny został podzielony na moduły, widoczne w formie prezentacji wraz z załączonymi materiałami pomocniczymi.

  • Kurs Nienawiść. Jestem Przeciw! składa się z pięciu modułów- czterech modułów merytorycznych i moduł pierwszego- zapoznawczego. Grupy mają średnio 2-3 tygodnie na zapoznanie się z modułem i wypełnieniem proponowanych zadań. Z platformy mogą korzystać w dogodnym dla siebie czasie.

  • Uczestnicy i uczestniczki stopniowo wprowadzani są w tematykę mowy nienawiści. Znajdą na kursie materiały merytoryczne i wskazówki jak pracować w grupie. Podczas trwania kursu mają szansę przedyskutować temety zapronowane w modułach i przeprowadzić ćwiczenia w praktyce.

  • Wnioski z "przejścia" całego modułu są zamieszczane w sprawozdaniu, które publikowane jest na platformie kursu. Każda grupa ma ściskły konakt z mentorem lub mentorką. który/a komentuje aktywnie jej sprawozdania. Ma równiez dostęp do sprawozdań innych grup.

  • Przy kursie działa również FORUM, na którym można podejmować dyskusję, polecać ciekawe materiały, lub poprostu rozmawiać i poznawać innych uczetników i uczestniki kursu.

  • Nauczycielka będąca opiekunem grupy biorącej udział w kursie ma dostęp do kursu jedynie jako gość. Może zapoznać się z modułami i zaglądać do sprawozdań, jednak bez możliwości ingerencji i wprowadzania zmian.



Spotkanie:

W dniach 20-22 listopada odbędzie się szkolenie stacjonarne w Warszawie, Zaprosiliśmy na nie nauczycielki- opiekunki grup oraz uczniów- liderów oraz uczniennice- liderki grup. Będzie to trzydniowe szkolenie, w trakcie którego uczestnicy i uczestniczki będą mieli szansę wziąć udział w treningu antydyskryminacyjnym oraz w warsztatach z pracy metodą projektu i tworzenia kampanii społecznej. Poza tym poznają norweskich partnerów projektu- uczniów i uczennice ze szkół w Oslo oraz ekspertów z Europejskiego Centrum Wergelanda.



Harmonogram kursu:

NR: TEMAT: DATA: TREŚĆ:

Moduł 1, Poznajmy się: 20 paź – 26 paź, Program i zasady kursu. Poznanie mentora i kierownika.



Moduł 2, Czym jest mowa nienawiści?: 27 paź - 9 list, Poznanie zjawiska mowy nienawiści. Zrozumienie skali problemu. Refleksja- ja a mowa nienawiści.



Moduł 3, Mowa nienawiści – jak to działa?: 10 list. - 30 list., Drzewo problemów. Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja a mowa nienawiści. Czym jest Żywa Biblioteka.



Moduł 4, Strategie przeciwdziałania mowie nienawiści: 1 grud.- 14 grud, Sposoby walki z mową nienawiści. Gdzie i jak zgłaszać mowę nienawiści. Netykieta, co to takiego.



Moduł 5, Jestem przeciw! Zorganizuj kampanię społeczną: 15 grud – 15 stycz. 2015, Czym jest kampania społeczna. Zaplanowanie działań krok po kroku.



Zaświadczenia:

Uczestnicy i uczestniczki dostaną zaświadcznie o ukończeniu kursu, wystawione zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 23 kwietnia 2003.



Najnowsze posty
Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page