Jesteśmy w programie "Nienawiść - jestem przeciw!"
W programie „Nienawiść – jestem przeciw!” uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przeprowadzają własne e-kampanie przeciwko mowie nienawiści oraz kampanie lokalne w swojej szkole lub społeczności. Założeniem jest, by młodzi ludzie nie tylko wiedzieli, czym jest mowa nienawiści, ale też potrafili z nią walczyć i rozumieli, dlaczego należy to robić. Jak mowa nienawiści wpływa na tych, przeciwko którym jest skierowana? Jakie niesie zagrożenia? Co ja, jako użytkownik Internetu, mogę zrobić, by się jej przeciwstawić? Jak pisać i mówić, by nie szerzyć nienawiści i nie dyskryminować innych? Na te i inna pytania uczniowie poznają odpowiedzi w tym programie.
Jakie działania zaplanowano dla uczestników?
W pierwszym etapie programu weźmie udział 30 grup uczniowskich, w tym 26 zespołów z Polski i 4 zespoły z Norwegii. Uczniowie z Polski przygotują projekty własnych kampanii społecznych dotyczących mowy nienawiści i przeprowadzą je w Internecie oraz w środowisku lokalnym. Swoimi doświadczeniami i refleksjami dzielą się z młodzieżą z Norwegii w czasie spotkań on-line.
Młodzież otrzyma od organizatorów wsparcie w postaci trzydniowych warsztatów inaugurujących projekt, 3,5-miesięcznego kursu internetowego moderowanego przez animatorów, jednodniowego, intensywnego warsztatu antydyskryminacyjnego w szkołach, wirtualnych lekcji oraz konferencji podsumowującą program. Dla uczniów i nauczycieli przygotowanych zostanie także szereg materiałów edukacyjnych oraz scenariusze zajęć. Wszystkie działania w programie są bezpłatne.
Uczestnicy zobowiązani są do:
a) opracowania harmonogramu i scenariusza działań Zespołu,
b) uczestnictwa w kursie internetowym dla uczniów „Nienawiść – jestem przeciw”,
c) uczestnictwa w konferencji inauguracyjnej programu, jednodniowych warsztatach antydyskryminacyjnych w szkole oraz konferencji podsumowującej program,
d) przeprowadzenia e-kampanii przeciwko mowie nienawiści oraz przeprowadzenia kampanii w swojej szkole lub środowisku lokalnym,
e) prowadzenia bloga na platformie blogowej CEO w trakcie trwania programu,
f) utrzymywania kontaktu z organizatorami za pośrednictwem poczty elektronicznej,
g) dokumentowania przebiegu swoich działań (relacje, opisy, zdjęcia, filmy) i informowania o nich Organizatora. Nadesłane artykuły będą opublikowane na stronie internetowej programu.
Projekt "Nienawiść - jestem przeciw" realizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Europejskim Centrum Wergelanda w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.