top of page

Akademia Animacji Antydyskryminacyjnej

Na dziesięciodniowe warsztaty w Żywcu proponowane przez Fundację Klamra w dniach 8-17 sierpnia z blisko 120 zgłoszeń z całej Polski wybrano 30 osób. Przyjęto także i mnie. W tym roku postawiono na aktywne osoby z mniejszych miejscowości, którym zaproponowano warsztat antydyskryminacyjny oraz warsztaty animacji społecznej: street-art/graffiti w działaniach społecznych, warsztaty dramowe i happeningi, elementy dziennikarstwa i fotografii oraz praktyczne działania z lokalną społecznością miasta. Dodatkowo mogliśmy spotkać się z władzami gminy, reprezentantami grup mniejszościowych oraz wymienić myśli z zagranicznym gościem dzięki telekonferencji. Warsztaty prowadzone były przez doświadczone trenerki i doświadczonych trenerów – osoby związane z Fundacją Klamra, Stowarzyszeniem Praktyków Dramy STOP-KLATKA, Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej, Fundacją Autonomia (m.in. Małgorzatę Borowską, Aleksandrę Chodasz, Dariusza Paczkowskiego, Tomasza Piątka, Agatę Teutsch, Małgorzatę Winiarek-Kołucką).


Zgodnie z zapewnieniami organizatorów udział w intensywnym, bo trwającym 9,5 godziny dziennie, warsztacie w mojej ocenie przyczynił się do zwiększenia wiedzy antydyskryminacyjnej, którą można wykorzystać w podejmowanych przez siebie inicjatywach; pozwolił poznać nowe formy i metody działań na rzecz integracji w przestrzeni publicznej, a także umożliwił powstanie sieci współpracy między animatorami i animatorkami równościowymi z całej Polski. Trzeba przyznać, że w tych dniach w województwie śląskim zebrały się indywidua całym serduchem zaangażowane w myśl społeczną. W ramach dwudniowego warsztatu antydyskryminacyjnego mogliśmy nie tylko podnieść swoją wiedzę na temat uprzedzeń i stereotypów, ale także przyjrzeć się własnym doświadczeniom, rozumieć pewne mechanizmy oraz zweryfikować swoje postawy. Niezwykle ważnym punktem spotkań była refleksja nad językiem, który niejednokrotnie - przy założeniu dobrych intencji - wyklucza poszczególne grupy. Dlatego tak ważna staje się samoświadomość i chęć ciągłego rozwoju, stawiania kolejnych pytań oraz wrażliwość na d(D)rugiego.


Otwarcia na wspólne działania uczyliśmy się w grupie szablonowo-streetartowej pod przewodnictwem Dariusza Paczkowskiego, współprezesa Fundacji Klamra i aktywisty. Wynik pracy zamknął się w przygotowanym muralu o tematyce równościowej inspirowanym wierszem Czesława Miłosza i motywem karuzeli.


Projekt realizowany w Żywcu przewidywał wsparcie wybranych osób, które po zakończeniu Akademii będą chciały rozwijać swoje działania lokalne, w ramach których uzyskają wsparcie eksperta/ekspertki, tutora/tutorki we wdrażaniu zdobytych podczas warsztatów umiejętności w obrębie działań w swojej społeczności. Z tego względu niezmiernie cieszę się, że już niebawem ciekawa inicjatywa antydyskryminacyjna zawita do Góry i będzie realizowana w połączeniu z Wrocławiem (pozdrowienia dla Izy i Mateusza!) i Poznaniem (uściski dla Marysi!).


Więcej szczegółów już wkrótce.


Najnowsze posty
Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page